Muzeum Polskiego Radia Koszalin otworzono w 2004 roku. Pomysł jego utworzenia pojawił się rok wcześniej, podczas obchodów 50-lecia naszej rozgłośni.

Bazując na zbiorach prywatnych kolekcjonerów zorganizowano wówczas pierwszą wystawę unikatowych odbiorników radiowych. Wkrótce Polskie Radio Koszalin samo zaczęło zbierać, skupować i restaurować cenne obiekty. Po kilku miesiącach kolekcja liczyła już niemal 200 eksponatów. Znalazły się w niej: radioodbiorniki, gramofony, magnetofony i inne pamiątki związane z radiem.

Jednocześnie rozgłośnia nawiązała współpracę z najbardziej uznanymi w Polsce kolekcjonerami radioodbiorników, którzy udostępnili nam swoje zbiory. W 2004 roku w zabytkowym budynku Polskiego Radia Koszalin przy ul. Piłsudskiego 49 powstała ekspozycja polskich radioodbiorników od lat 20-tych do końca XX wieku. W 2007 roku zbiory przenieśliśmy do nowej siedziby Polskiego Radia Koszalin w budynku przy ul. Piłsudskiego 41, gdzie można je podziwiać do dziś.

Główną część ekspozycji stanowią radioodbiorniki (ponad 100 obiektów) wyprodukowane po 1930 roku oraz bogaty zbiór eksponatów z czasów PRL-u. Ponadto na uwagę zasługuje kolekcja gramofonów mechanicznych (tzw. patefonów), magnetofonów reporterskich, mikrofonów i innego sprzętu radiowego. Co roku podczas „Nocy Muzeów” zwiedzający mogą usłyszeć oryginalne zapisy z płyt odtwarzanych na patefonie nakręcanym korbą. Można również posłuchać nagrań z płyt winylowych na kultowym gramofonie „Bambino”, który w oryginalnej wersji zachował się do dziś i jest jednym z ulubionych eksponatów naszej wystawy.

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11