fot. Jarosław Ryfun
W koszalińskiej katedrze w sobotę odbyła się Msza św. inaugurująca posługę bp. koadiutora Zbigniewa Zielińskiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Koncelebrowali ją biskupi: Edward Dajczak, Krzysztof Zadarko, Paweł Cieślik oraz 120 kapłanów.

W katedrze pojawili wierni z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - przedstawiciele wspólnot zakonnych i świeckich, samorządowcy i harcerze. Przyjechała także liczna reprezentacja archidiecezji gdańskiej. Swojego następcę wobec wiernych przywitał bp Edward Dajczak.

relacja Arkadiusza Wilmana z uroczystości

Bp Zbigniew Zieliński ma 57 lat. Z wykształcenia jest socjologiem, wcześniej pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej. Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa. Bp Zieliński w pełni obejmie diecezję.

W miniony piątek po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią kilkaset osób wzięło udział w Drodze Krzyżowej ulicami Koszalina. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyła także parafia greckokatolicka - wierni usłyszeli także krótkie rozważania pasyjne w języku ukraińskim. Wśród głównych intencji była modlitwa o pokój na świecie.

Droga Krzyżowa ulicami Koszalina

Droga krzyżowa rozpoczęła się przy pomniku Jana Pawła II obok katedry, a następnie przeszła ulicami Młyńską i Franciszkańską do kościoła oo. franciszkanów. Krzyż między poszczególnymi stacjami nieśli przedstawiciele koszalińskich parafii, a także m.in. księża, przedstawiciele Szkoły Katolickiej, samorządowcy i Rycerze Kolumba.

Posługę moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie 19 marca rozpoczął ks. Krzysztof Szumilas. Duszpasterz zastąpił ks. Dawida Hamrola, który pełnił tę posługę przez ostatnie 6 lat. Ks. Szumilas jest gościem Magazynu Katolickiego.

ks. Krzysztof Szumilas

Ksiądz Krzysztof Szumilas święcenia kapłańskie przyjął w kołobrzeskiej bazylice 23 maja 2020 roku. Od 2016 r. jest członkiem KWC, natomiast od 2021 r. pełnił funkcję moderatora Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji.

Ruszyły zapisy na oazy wiosenne i wakacyjne w naszej diecezji. O tych propozycjach mówi formujący się w Ruchu Światło-Życie Maciej Księżopolski.

Maciej Księżopolski

Strona zapisów na rekolekcje oazowe organizowane przez Ruch Światło-Życie diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej to rekolekcjeoaza.pl.