fot.X/Senat RP

Senat wznowił w czwartek obrady. Senatorowie będą głosować nad rozpatrzonymi w środę ustawami, w tym nad ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i nowelizacją ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.

Senat będzie głosował nad ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która zmienia sposób naliczania dochodów samorządów z tytułu PIT i podatku CIT. Będą one liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, a nie - jak do tej pory - od podatku należnego, czyli po odliczeniu ulg i zwolnień. Dodatkowo samorządy będą partycypować w podatku PIT pobieranym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Senatorowie zagłosują też w sprawie nowelizacji ustawy, która ma ułatwić rozpoczęcie służby w policji i straży granicznej; absolwenci klas mundurowych będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do policji i SG.

Porządek obrad zawiera także głosowanie nad ustawą dotyczącą wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy, wprowadzająca m.in. preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy, a także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

Senat zagłosuje nad nowelizacją ustawy o rencie socjalnej, która zakłada wypłatę dodatku dopełniającego 2520 zł osobom całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Dodatek ma być wypłacony w maju 2025 r. z wyrównaniem od stycznia. Był to obywatelski projekt ustawy.

Senatorowie wysłuchają także informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2023 roku wraz z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Na koniec obrad odbędzie się głosowanie nad wnioskami pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej o odwołanie trzech ławników SN - Joanny Lasko, Urszuli Szrek-Adamskiej oraz Stanisława Majewskiego. Wcześniej wnioski te zostały negatywnie zaopiniowane przez senacką komisję praw człowieka i praworządności.

PAP