fot. prk24.pl
Zaproszenie Arkadiusza Wilmana przyjęli: komendant Centralnego Ośrodka
Szkolenia Straży Granicznej, płk SG Piotr Boćko, Rafał Semołonik z
koszalińskiej delegatury IPN oraz kierownik Środowiskowego Domu
Samopomocy w Koszalinie Ryszard Patkowski.
Płk SG Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
W Koszalinie zostanie utworzona jedyna w Polsce Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Uczelnia powstanie na bazie istniejącego w mieście Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej. Jak przekazał płk Piotr Boćko, aby zostać studentem WSSG, należy być funkcjonariuszem Straży Granicznej. - To jest pierwszy etap, czyli przyjęcie do Straży Granicznej w swoich macierzystych oddziałach. Drugim etapem jest już sama rekrutacja do uczelni - wyjaśnił.
Początkowo na uczelni zostanie otworzony jeden kierunek: Bezpieczeństwo granicy państwowej. W jego ramach do wyboru będą trzy specjalności. - Te specjalności odpowiadają głównym aktywnościom zawodowym naszej formacji: operacyjno-śledczemu, granicznemu i cudzoziemskiemu.
Komendant COSSG mówił także o planach rozwoju uczelni. Zapowiedział m.in. poszerzenie bazy noclegowej.
Płk SG Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
Rafał Semołonik, starszy specjalista w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Koszalinie
Według wyników badań zleconych przez Instytut Pamięci Narodowej, ponad połowa Polaków ma wobec historii ambiwalentny stosunek, a młodzież poznaje ją głównie poprzez internet i gry komputerowe. - Już dawno zauważyliśmy, że jeżeli chcemy mówić o historii, to z pewnością nie przez kredę i tablicę. IPN powołało biuro nowych technologii, gdzie tworzone są gry dla młodzieży, m.in. „Gra Szyfrów”, która miała swoją premierę w zeszłym roku. Do Koszalina przyjechał wówczas wielki showroom, który pozwolił młodzieży zaznajomić się z tą formą edukacji - wyjaśnił Rafał Sełomonik z koszalińskiej delegatury IPN.
Przyznał, że także koszaliński zespół IPN stara się w kreatywny i nieoczywisty sposób uczyć historii. Opowiedział m.in. o organizowanym przez nich projekcie „Przystanek historia”.
Rafał Semołonik, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Koszalinie
Ryszard Patkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Koszalinie
Ryszard Patkowski zaprosił na wystawę świąteczną prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, która odbędzie się m.in. w siedzibie Polskiego Radia Koszalin przy ul. Piłsudskiego 41. - Dzięki m.in. pomocy pracowników i terapeutów, powstały bardzo kreatywne i piękne, ręcznie wykonane ozdoby, nawiązujące do symboliki wielkanocnej.
Dziś wystawę można obejrzeć na pierwszym piętrze urzędu miejskiego w Koszalinie, jutro przeniesie się do UM przy ul. Mickiewicza. W czwartek pojawi się w Polskim Radiu Koszalin, a w piątek - w zakładzie gazowniczym przy ul. Połczyńskiej.
Kierownik ŚDS mówił też o zbiórce pieniędzy na zakup nowoczesnego, przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, busa.
Ryszard Patkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Koszalinie