
Na koniec grudnia ubiegłego roku ponad 872,5 tysiąca osób z ustalonym prawem do emerytury było objętych ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu innego niż status emeryta - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o prawie 52 procent.
Rzeczniczka śląskiego ZUS Beata Kopczyńska mówi, że wśród aktywnych zawodowo emerytów przeważały kobiety. Stanowiły nieco ponad 58 procent tej grupy. Wyjątkiem jest województwo śląskie, w którym wśród pracujących emerytów jest więcej mężczyzn - prawie 53 procent. - Prawie 70 procent pracujących emerytów to osoby w wieku 60-69 lat, a średni wiek zatrudnionych emerytów wynosi 67,5 roku, przy czym dla mężczyzn to jest nieco około 69 lat, a dla kobiet trochę ponad 66 lat - mówiła rzeczniczka.
Beata Kopczyńska zaznacza, że emeryci najczęściej pracują w usługach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, w handlu, przetwórstwie i edukacji.
- W przypadku kobiet najwięcej emerytek pracuje u płatników zajmujących się opieką zdrowotną i pomocą społeczną, w przypadku mężczyzn najwięcej z nich pracowało u płatników związanych z przetwórstwem przemysłowym, ta branża dominowała w większości województw poza województwami lubelskim i mazowieckim, gdzie najwięcej emerytów pracowało w handlu i naprawie pojazdów samochodowych - wyjaśniała Beata Kopczyńska.
Najwięcej pracujących emerytów mieszka w województwie mazowieckim - prawie 16,5 procent, natomiast najmniej w województwie opolskim - 2,3 procent. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mogą uzyskiwać dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń. Niezależnie od wysokości dodatkowych wpływów ich świadczenie nie zostanie zmniejszone ani zawieszone.
Jest jednak wyjątek od tej zasady - jeśli ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1878,91 zł brutto. Wówczas, gdy przychód z pracy przekroczy wysokość podwyższenia do minimum emerytury, świadczenie za dany okres będzie bez dopłaty do minimum.
IAR/aś