fot. CBA
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w związku z 300 tys. zł łapówki za korzystne zamiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali w chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej w wysokości 300 tys. zł wójta gminy Kołobrzeg, dyrektora dużej firmy farmaceutycznej i wrocławskiego przedsiębiorcę. Czynności zostały przeprowadzone w okolicach Wrocławia.

Zatrzymanych przewieziono do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty korupcyjne. Ustalenia śledczych wskazują, że łapówka została przyjęta w zamian za korzystne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec dwóch podejrzanych - wójta oraz dyrektora firmy farmaceutycznej. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

- Na wniosek Prokuratora Regionalnego w Szczecinie 16 września sąd aresztował tymczasowo na okres trzech miesięcy wójta gminy Kołobrzeg. Sąd aresztował w tej sprawie również dyrektora dużej firmy farmaceutycznej. Wójt usłyszał w prokuraturze zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 300 tysięcy złotych w zamian za podjęcie czynności ukierunkowanych na wydanie korzystnej decyzji środowiskowej oraz podjęcie czynności mających na celu zmianę planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kołobrzeg. Podejrzanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin prokurator Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala podkreślił, że decyzja o zastosowaniu tymczasowego aresztu wynika m.in. z dużego prawdopodobieństwa popełnienia zarzucanych czynów przez oskarżonego.

- Decyzja sądu wynika z tego, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że mężczyzna dopuścił się zarzucanego mu czynu. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności. W związku z tym, że istnieje obawa, że mężczyzna mógłby próbować uniknąć poniesienia kary i wpływać na przebieg czynności procesowej - zastosowano areszt. Decyzja sądu nie jest prawomocna. Strony mogą się od tej decyzji odwołać. Niemniej jest ona natychmiast wykonana - mężczyzna przebywa w areszcie tymczasowym - wyjaśnił rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Osoby posiadające wiedzę na temat potencjalnych nieprawidłowości w gminie Kołobrzeg proszone są o kontakt z Delegaturą CBA w Szczecinie.

Przypomnijmy, 13 września do Urzędu Gminy Kołobrzeg w trybie pilnym weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zabezpieczone zostały dokumenty planistyczne dotyczące działek jednej ze spółek w Dźwirzynie. Służby interesowały się dokumentacją związaną ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tych nieruchomości. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dokumenty w gabinecie wójta.

W tym momencie kontakt z wójtem się urwał. - Wójt jest nieobecny. W piątek wpłynął do urzędu wniosek o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego do 7 października. Wniosek został dostarczony przez prawnika - powiedział w poniedziałek sekretarz Urzędu Gminy Adam Budka.

Sekretarz zapewnił, że urząd będzie działał bez zakłóceń: - Tak jak zawsze, gdy wójt jest nieobecny, to kierownictwem urzędu są zastępca wójta, sekretarz i skarbnik. Sądzę, że zapewnimy sprawne funkcjonowanie urzędu.

ap/ma/ar/aś

Czytaj więcej

Posłuchaj

Adam Budka o zapewnieniu sprawnej pracy urzędu Adam Budka o wniosku urlopowym wójta Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Michał Tomala - rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie