fot. Jarosław Ryfun
Zastąpili ich Żaneta Kwapisz z klubu radnych Wspólny Koszalin oraz Artur Wiśniewski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Tylko siedmioro radnych z Platformy Obywatelskiej zdecydowało się zastosować do uchwały zarządu powiatu PO, który wzywał do bojkotu głosowań i tym samym uniemożliwienia odwołania wiceprzewodniczących z tego ugrupowania

Zarząd powiatu Platformy Obywatelskiej wystosował w ostatnich dniach do swoich radnych żądanie, aby ci wyszli z sali obrad, zerwali w ten sposób kworum i uniemożliwili przeprowadzenie głosowań. „Zobowiązujemy radnych będących członkami Platformy Obywatelskiej do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec wniosków o odwołanie Barbary Grygorcewicz oraz Jakuba Kowalika z funkcji wiceprzewodniczących i zerwanie kworum w trakcie głosowania nad uchwałami prowadzącymi do odwołania członków Platformy Obywatelskiej z prezydium rady poprzez niebranie udziału w głosowaniach” - czytamy w dokumencie podpisanym przez Tomasza Sobieraja, przewodniczącego zarządu powiatu PO. Uchwałę podjęto jednogłośnie. Za jej przyjęciem głosowało dziesięcioro działaczy.

Miał to być polityczny manewr, który pozwoli Jakubowi Kowalikowi i Barbarze Grygorcewicz zachować stanowiska. Głosowanie nad odwołaniem wiceprzewodniczącego rady jest bowiem ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej połowa ustawowego składu rady. Wprawdzie w 25-osobowej koszalińskiej radzie miejskiej klub Koalicji Obywatelskiej liczy zaledwie dziesięcioro radnych, ale pięciu radnych, wykluczonych ostatnio formalnie z klubu, nadal jest członkami PO. Ostatecznie tylko siedmioro radnych PO zastosowało się do zalecenia zarządu powiatu PO, a w głosowaniach dotyczących odwołania Jakuba Kowalika i Barbary Grygorcewicz udział wzięło 15 radnych, z czego 13 było za i oboje samorządowcy stracili stanowiska.

- Nie było żadnych merytorycznych przesłanek, żeby nas odwoływać z funkcji wiceprzewodniczących. To zwykła walka polityczna. Będziemy jednak dalej pracował jako radni - skomentowała Barbara Grygorcewicz.

- Dzisiaj pan prezydent Jedliński zdjął maskę i pokazał, że nie należy do rodziny Platformy Obywatelskiej. Zmienił ją na Prawo i Sprawiedliwość. Po tym spektaklu apeluję do prezydenta, aby zajął się prawdziwymi problemami miasta - zastopował wycinkę 337 drzew, zajął się obiektami sportowymi, obniżył podatki, zaczął budować drogi  - dodał Jakub Kowalik.

Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali Żaneta Kwapisz (Lepszy Koszalin) i Artur Wiśniewski (PiS).

- Cieszymy się, że po kilku latach, w czasie których klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej był pomijany, zrobiliśmy dobry krok w kierunku tego, aby w radzie miejskiej zapanowała normalność. Deklaruję, że będę starał się ze wszystkimi współpracować, żebyśmy mogli tworzyć nową, dobrą jakość - powiedział Artur Wiśniewski.

Głosowanie nad odwołaniem wiceprzewodniczących rady miejskiej z PO to pokłosie konfliktu, który wybuchł miesiąc temu. 16 listopada rada zdecydowała o podwyżce podatków od nieruchomości i środków transportu. 1 stycznia stawki wzrosną o 3,6 proc. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 radnych (z klubu Wspólny Koszalin, PiS i pięcioro z KO - Marcin Waszkiewicz, Łukasz Sendlewski, Bożena Kaczmarek, Jan Kuriata i Ryszard Tarnowski). Dziesięć osób było przeciw, a jedna radna wstrzymała się od głosu. Głosujący za podwyżką radni KO zostali wykluczeni z klubu.

Sytuację w koszalińskiej radzie miasta zaognił również fakt, że skonfliktowany z prezydentem Piotrem Jedlińskim Jakub Kowalik kilka dni temu udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie i wpis, który miał - jego zdaniem - pokazywać, że sprzyjający prezydentowi Jedlińskiemu Błażej Papiernik wykonał obsceniczny gest wobec protestujących przeciwko wycince drzew na Górze Chełmskiej. Radny Wspólnego Koszalina zaprzeczył i pokazał nagranie, które ma potwierdzać jego wersję wydarzeń. Błażej Papiernik zapowiedział również złożenie pozwu o zniesławienie wobec wiceprzewodniczącego rady Jakuba Kowalika.

red.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Czytaj więcej

Posłuchaj

materiał Krzysztofa Klinkosza