fot. pixabay.com
Ponad połowa uprawnionych osób w województwie zachodniopomorskim i pomorskim aktywowała bony turystyczne. Właściciele pensjonatów i hoteli zgodnie twierdzą, że pomoc rządu bardzo napędza koniunkturę na polskim wybrzeżu.

- Osiemdziesiąt procent rodzin, które odwiedzają mój pensjonat, korzysta z bonu turystycznego - mówiła Małgorzata Pero właścicielka pensjonatu w Łebie. - Pozostałe osoby przyjechały bez dzieci albo wykorzystały już wcześniej swoje bony - wyjaśniła.

Jak poinformowała rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa zachodniopomorskiego z 171 tys. przygotowanych dla rodzin bonów, aktywowano już ponad 90 tys. na kwotę ponad 35,5 mln zł.

Podobnie sytuacja wygląda w województwie pomorskim, gdzie wykorzystano już ok. 60 procent wakacyjnego dofinansowania.

- Bon na terenie województwa pomorskiego cieszy się bardzo dużą popularnością. Przygotowaliśmy ich aż 275 tys. z czego 160 tys. już zostało aktywowanych. Ich wartość to aż 43 miliony złotych - powiedział Krzysztof Cieszyński regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Turyści z innych województw również chętnie realizują dofinansowanie w Pomorskiem: wypoczywając czy nad morzem, czy na Kaszubach. Miejscowości nad Morzem Bałtyckim są liderem, jeśli chodzi o odwiedzane punkty. Zaraz za nimi są te z województwa małopolskiego - zaznaczył rzecznik.

Bon turystyczny przysługuje rodzinom z co najmniej jednym dzieckiem. Wszystkie zasady starania się o tę formę wsparcia, opisane są na stronie rządowej www.gov.pl.

Zapraszamy do wysłuchania materiału.

sf/kc

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa