W Koszalinie kończy się rok szkolny dla ponad 15 tysięcy uczniów, a przed samorządem stoją wyzwania związane z demografią, finansowaniem oświaty oraz rosnącymi potrzebami wsparcia psychologiczno-pedagogicznego - mówił w „Rozmowie dnia” dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie Krzysztof Stobiecki.
- Korekta sieci szkół jest konieczna - podkreślił Krzysztof Stobiecki, wskazując, że malejąca liczba dzieci wymusi zmiany organizacyjne, a ich podstawą będzie przygotowywany audyt wszystkich miejskich placówek oświatowych. - Już dziś widać skutki niżu demograficznego, ponieważ od września w koszalińskich przedszkolach będzie o 10 oddziałów mniej niż w mijającym roku szkolnym, a liczba trzylatków jest znacznie niższa od liczby dzieci kończących edukację przedszkolną - przekazał Stobiecki.
Dyrektor zwrócił uwagę, że coraz większym problemem staje się pozyskanie nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów ścisłych i praktycznej nauki zawodu, a średnia wieku pedagogów systematycznie rośnie. - Potrzebni są doświadczeni nauczyciele, ale też młodzi ludzie, którzy wybiorą ten zawód - zaznaczył.
Krzysztof Stobiecki podkreślił, że mimo licznych wyzwań, zakończenie roku szkolnego to przede wszystkim czas podsumowań i początek wakacji dla tysięcy uczniów oraz pracowników koszalińskiej oświaty.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Anna Popławska/aś