Urzędnicy mają swoje wizje i konkretne plany, ale o opinie i sugestie pytają też mieszkańców. Trwają konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Gminy Miejskiej Wałcz na lata 2026-2033.
Jak podkreśliła zastępca burmistrza Wałcza Hanna Szynkaruk-Szpynda, strategia to kluczowy dokument, który wyznaczy kierunki rozwoju miasta na najbliższe lata.
- Naszym głównym założeniem jest, aby Wałcz był miastem przyjaznym mieszkańcom, zielonym i dobrze się rozwijającym. Dlatego musimy również zadbać o uzbrojenie terenów inwestycyjnych. W dokumencie wyznaczyliśmy trzy cele strategiczne: rozwój infrastruktury społecznej, rozwój strefy inwestycyjnej oraz rozwój tzw. strefy zielonej - powiedziała Hanna Szynkaruk-Szpynda.
Wszystkie zaplanowane działania i inwestycje mają poprawić jakość życia mieszkańców Wałcza. Ważnym elementem strategii jest rozwój infrastruktury społecznej i technicznej.
- Chodzi między innymi o modernizację dróg i ścieżek rowerowych oraz likwidację barier architektonicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego musimy zadbać o lepszą dostępność przestrzeni publicznej. Niektóre krawężniki i schody powinny zostać zlikwidowane lub przebudowane, aby ułatwić dostęp do budynków użyteczności publicznej czy promenady. Chcemy również rozbudować i unowocześnić infrastrukturę techniczną, w tym sieci wodociągowe, kanalizacyjne, teletechniczne i telekomunikacyjne - powiedziała Hanna Szynkaruk-Szpynda.
Projekt Strategii Rozwoju Wałcza jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.walcz.pl. Konsultacje będą prowadzone do końca lipca. Swoje wnioski można składać osobiście w Urzędzie Miasta lub przez pocztę elektroniczną.
2 lipca o 15:30 w Wałeckim Centrum Kultury odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami na temat strategii.
Przemysław Grabiński/aś