Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile Stanisław Dąbek, pełnomocnik rektora UAM ds. rozwoju uczelni prof. Tadeusz Wallas, dyrektor Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Gulczyński, dyrektorka Muzeum Staszica Joanna Rychlik-Łukasiewicz i kustosz Muzeum UAM Agnieszka Wajroch oraz Maciej Usurski z Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
Stanisław Dąbek - dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile
Regionalne Centrum Kultury to główny sztab w Pile, który wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Stanisław Dąbek zachęcił do wspierania inicjatywy. - 26 stycznia weźmiemy udział w 33. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestujemy w mieście, robimy licytację i internetowe aukcje. Zapewniamy wiele atrakcji, które mam nadzieję, że zachęcą do pomagania.
Prof. Tadeusz Wallas - pełnomocnik rektora UAM ds. rozwoju uczelni
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu chcą kształcić lekarzy w Pile. Podpisano umowę. Jak powiedział Tadeusz Wallas, to kolejny krok w kierunku uruchomienia w Pile studiów lekarskich. - Pani rektor powołała Instytut Nauk Medycznych UAM w Pile. Ta jednostka jest nam potrzebna do tego, aby złożyć wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o zgodę na uruchomienie studiów lekarskich. Tym samym w Pile mamy w tej chwili dwie jednostki organizacyjne: wspomniany Instytut Nauk Medycznych oraz funkcjonujący od dawna Nadnotecki Instytut UAM.
- Obecnie tworzymy bazę materialną do prowadzenia kształcenia - prosektorium, wielospecjalistyczne centrum symulacji medycznych i odpowiednio wyposażoną bibliotekę. Zależy nam na tym, aby nauka była na najwyższym poziomie - dodał.
Dyrektor Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Gulczyński, dyrektorka Muzeum Staszica Joanna Rychlik-Łukasiewicz oraz kustosz Muzeum UAM Agnieszka Wajroch
Historia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz sylwetki i losy jego absolwentów prezentowane są w Muzeum Stanisława Staszica w Pile na wystawie z okazji 105-lecia poznańskiej uczelni.
Jak powiedziała dyrektorka Muzeum Staszica Joanna Rychlik-Łukasiewicz - ekspozycja to m.in. dokumenty i ciekawostki związane z UAM. - Mamy przepiękne insygnia władz uczelnianych i uczelnianej symboliki, posiadamy też wiele dokumentów i artefaktów z całej, ponad stuletniej, działalności uczelni. Mamy także produkty wytworzone przez absolwentów.
Agnieszka Wajroch z Muzeum UAM zwróciła uwagę, że to właśnie absolwentka poznańskiej uczelni była twórczynią pierwszej kobaltowej wersji kompozycji zapachowej „Pani Walewska”. - Eksponaty związane z absolwentką można zobaczyć na wystawie - przekazała Agnieszka Wajroch.
Prof. Andrzej Gulczyński, dyrektor Muzeum UAM zaznaczył, że specjalnie na wystawę w Muzeum Staszica przygotowano pilskie akcenty z historii poznańskiej uczelni. - Pasjonująca jest geneza uniwersytetu. Tak naprawdę istnieje on, dzięki staraniom członków Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
Maciej Usurski z Muzeum Stanisława Staszica w Pile
Zakończył się pierwszy etap renowacji cmentarza jenieckiego w Pile. - To pierwsze, prace renowacyjne na taką skale. Konserwatorzy odnowili znajdujące się na cmentarzu pomniki i przywrócili im historyczny wygląd. Wiele z nich było w bardzo złym stanie i miało wiele ubytków, obecnie odzyskały one dawny charakter - powiedział Maciej Usurski.