fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

Jak co niedzielny poranek, w „Magazynie katolickim”, rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i naszej diecezji.

W Koszalinie w tym tygodniu upamiętniono 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w katedrze w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

materiał Radosława Zmudzińskiego

Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Stan wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Władzę w Polsce przejęło wojsko pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Szacuje się, że zginęło od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

60 osób wzięło udział w corocznym adwentowym spotkaniu osób konsekrowanych. Do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie dotarły siostry z różnych zgromadzeń oraz konsekrowane wdowy i dziewice. Uczestnicy dnia skupienia wysłuchali konferencji biskupa, uczestniczyli we Mszy św., adorowali w kaplicy Najświętszy Sakrament. Był także czas na kawę i rozmowę. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem poprzedzonym opłatkiem i śpiewaniem kolęd.

materiał Arkadiusza Wilmana

Na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonuje 27 żeńskich instytutów życia konsekrowanego. Jest ponad 230 sióstr zakonnych, 7 dziewic konsekrowanych oraz 6 konsekrowanych wdów.

Trwa sprzedaż biletów na 5. Świąteczny „Koncert dla Góry”. W tym roku w Filharmonii Koszalińskiej będzie można usłyszeć najbardziej znane i lubiane utwory filmowe. Koncert organizowany przez fundację Przymierze odbędzie się 28 grudnia.

materiał Katarzyny Chybowskiej

Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na dalszą budowę centrum pielgrzymkowo-turystycznego na Górze Chełmskiej. Polskie Radio Koszalin sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Informacje zebrała Katarzyna Chybowska.