fot. Radosław Zmudziński/Polskie Radio Koszalin
Obchody rozpoczęły się w katedrze mszą w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

W uroczystościach wzięło udział kilkudziesięciu działaczy „Solidarności”. Tak wspominali stan wojenny: - Śnieg, koksowniki, wojsko, czołgi i towarzyszący nam niepokój. Mam nadzieję, że nigdy już nie będziemy świadkami takich wydarzeń.

Biskup Krzysztof Zadarko podkreślił, że Kościół w stanie wojennym dawał ludziom nadzieję na odzyskanie wolności: - Dokonał wtedy czegoś niemożliwego, zwłaszcza słowami Jana Pawła II. Był to najważniejszy adwokat tej sprawy, ludzi którzy byli niszczeni.

Stan wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Władzę w Polsce przejęło wojsko pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar stanu wojennego. Szacuje się, że zginęło od kilkudziesięciu do ponad stu osób. W 2002 roku, 13 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Radosław Zmudziński/aj

fot. Radosław Zmudziński/Polskie Radio Koszalin
fot. Radosław Zmudziński/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

biskup Krzysztof Zadarko działacze „Solidarności”, uczesnicy wydarzeń z grudnia '81