fot. PAP/Rafał Guz

We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, który zajmie się projektem noweli specustawy powodziowej, projektem ustawy okołobudżetowej na 2025 r. oraz projektami dot. składki zdrowotnej - rządowym oraz poselskimi. Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych z 2020 r. przedstawi sprawozdania z prac.

Posiedzenie Sejmu potrwa cztery dni - do piątku.

Na początku obrad posłowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar wojny w Ukrainie. - W dniu dzisiejszym mija 1000 dni od inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W związku z tym proponuję, abyśmy uczcili pamięć wszystkich ofiar rosyjskiej zbrojnej inwazji na naszego sąsiada chwilą ciszy - podkreślił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

We wtorek w Sejmie odbędzie się m.in. pierwsze czytanie rządowego projektu noweli specustawy powodziowej. Przewiduje on ułatwienia w udzielaniu pomocy dla osób i instytucji, które ucierpiały wskutek wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Przepisy, które zakładają m.in. wsparcie dla kredytobiorców i 1 tys. zł zasiłku na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, weszły w życie na początku października. Rząd wskazał jednak, że po dokonaniu ich dodatkowej analizy pojawiła się potrzeba wprowadzenia kolejnych zmian.

Zaplanowano też drugie czytanie projektu ustawy okołobudżetowej na 2025 rok. Podczas prac nad projektem w komisji finansów publicznych posłowie zaproponowali kilka poprawek, m.in., aby firmy i instytucje otrzymujące obligacje skarbowe nie mogły ich sprzedawać w dniu przetargu ani przez dwa dni po przetargu.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej, zakłada m.in., że od 1 stycznia przyszłego roku o 5 proc. wzrośnie średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymają oni taką samą podwyżkę, jak pozostali nauczyciele. Projekt wprowadza też rozwiązania zapewniające Funduszowi Rozwoju Przewozów Autobusowych pozostawienie do jego dyspozycji wszystkich środków, które nie zostaną wykorzystane do końca roku.

Posłowie rozpatrzą również rządowy projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Chodzi o projekt prawa wodorowego, który ma na celu regulację rynku wodoru w Polsce. Sejm zajmie się też m.in. projektem noweli ustawy o odpadach, który ma na celu zmiany organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Sejm na obecnym posiedzeniu zajmie się też projektami dot. składki zdrowotnej - rządowym, jak i poselskimi. Rozpatrzony zostanie także projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach. W porządku obrad jest też projekt ustawy o Radzie Fiskalnej, która ma rozpocząć działalność w 2026 r.

Na czwartek zaplanowane są m.in. głosowania; w bloku głosowania posłowie mają m.in. wybrać członka Rady Mediów Narodowych. Jedynym kandydatem jest poseł Wojciech Król (KO). Ma on zastąpić w RMN odwołanego niedawno Krzysztofa Czabańskiego, który pełnił też funkcję przewodniczącego Rady.

Piątkowe obrady rozpoczną się od przedstawienia sprawozdania Komisji Śledczej ds. wyborów korespondencyjnych z 2020 r.; wpłynęło ono do Sejmu 21 października. Do sprawozdania komisji posłowie nie zgłaszają poprawek ani nie przeprowadzają nad nim głosowania. Zaplanowane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenia w imieniu kół.

PAP/aś