fot.Radosław Zmudziński/Polskie Radio Koszalin

Odbudowujemy państwo po rządach Prawa i Sprawiedliwości. Wiele spraw udało się zrealizować i wiele jest realizowanych - powiedzieli na konferencji prasowej posłanka Barbara Grygorcewicz i senator Stanisław Gawłowski z Koalicji Obywatelskiej.

Barbara Grygorcewicz wskazała, że udało się m.in. wprowadzić programy społeczne. - Program in vitro, programy dotyczące dzieci, czyli „Babciowe”, „Aktywny maluch” i „Aktywny rodzic”. Ponadto program „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”, który przysługuje małym placówkom, sprawującym opiekę nad dziećmi czy dodatek do renty socjalnej - wyliczała Barbara Grygorcewicz.

Posłanka mówiła też o zmianach w oświacie. - Nastąpiło odpartyjnienie kuratorium oświaty. Ministra edukacji powołała 16 nowych kuratorów, wybranych w konkursach - podkreśliła Grygorcewicz i dodała: - Odchudziliśmy podstawę programową, zrezygnowaliśmy z HIT-u, który wzbudzał dużo kontrowersji i zastąpiliśmy go nowym przedmiotem - edukacją obywatelską.

Według senatora Stanisława Gawłowskiego potrzebna jest reforma sądownictwa. - Został przygotowany plan, który dotyczy reformy KRS-u, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego - powiedział senator. - Trwają konsultacje z zainteresowanymi środowiskami, jednak te projekty nie mają szansy zakończenia drogi legislacyjnej podpisem prezydenta. Wymagana jest więc zmiana w pałacu prezydenckim.

Stanisław Gawłowski dodał, że polski rząd przeznacza duże pieniądze na modernizację armii. - Wydatki projektowane na przyszły rok są rekordowe na tle pozostałych krajów NATO - kwota opiewa na 186 mld złotych - zaznaczył senator. - Wiąże się to z zakupem nowoczesnego sprzętu na potrzeby armii czy odbudową wielu miejsc, które będą służyły armii - wskazał Stanisław Gawłowski, podając jednocześnie przykład: - Byłe lotnisko w Zegrzu Pomorskim ma stać się bazą m.in. dla jednostek obsługujących drony, pojawią się również dywizjon wyrzutni rakiet obrony przeciwlotniczej i magazyny.

W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych najlepszy wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość (35,38 proc.), ale nie było w stanie utworzyć rządu. Radę Ministrów stworzyły Koalicja Obywatelska (30,7 proc.), Trzecia Droga - Polskie Stronnictwo Ludowe (14,4 proc.) i Nowa Lewica (8,61 proc.). W Sejmie znalazła się jeszcze Konfederacja (7,16 proc.).

Radosław Zmudziński/red.

Posłuchaj

Stanisław Gawłowski, senator Koalicji Obywatelskiej cz.2 Stanisław Gawłowski, senator Koalicji Obywatelskiej cz.1 Barbara Grygorcewicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej cz.2 Barbara Grygorcewicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej cz.1