Podczas dwóch wypraw założył 14 kościołów w 12 miejscowościach i ochrzcił kilkadziesiąt tysięcy pogan. W tym roku na Pomorzu obchodzimy 900-lecie rozpoczęcia misji ewangelizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu.

Na Pomorze niemiecki duchowny pierwszy raz przybył w 1124 roku na prośbę Bolesława Krzywoustego. Przez kilka miesięcy św. Otton nauczał i nawracał mieszkańców m.in. Pyrzyc, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Szczecina, Kołobrzegu i Białogardu. O przebiegu tych wydarzeń, ich znaczeniu i późniejszych następstwach w dzisiejszym Klubie Historycznym opowie prof. Stanisław Rosik - historyk, specjalizujący się w dziejach chrystianizacji i religii Słowian.

materiał Arkadiusza Wilmana

O „Apostole Pomorza”- biskupie Ottonie z Bambergu w dzisiejszym Klubie Historycznym opowiadał prof. Stanisław Rosik, historyk związany z Uniwersytetem Wrocławskim, specjalizującym się w dziejach chrystianizacji i religii Słowian. Audycję przygotował Arkadiusz Wilman. Prof. Rosik był gościem cyklu konferencji naukowych zorganizowanych w czerwcu przez Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego w Białogardzie, Kołobrzegu i Pile.

Przypomnijmy - W 2024 roku przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch pomorskich misji Ottona z Bambergu. Chrzest Pomorza dokonał się dzięki ścisłej współpracy: władcy Polski, podległego mu księcia pomorskiego oraz biskupstwa w Bambergu, które miało już na koncie misje chrystianizacyjne na Słowiańszczyźnie. Patronat nad misją pomorską w latach 1124-1125 objęło papiestwo, a jej efekt odbił się szerokim echem w ówczesnym świecie.