fot. Facebook/GrygorcewiczBarbara

Radna Koszalina Barbara Grygorcewicz (KO) zastąpi w Sejmie wybranego do PE posła Bartosza Arłukowicza (KO). To będzie jej debiut jako posłanki.

W niedzielnych wyborach do PE w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim mandat europarlamentarzysty zdobył eurodeputowany Joachim Brudziński (PiS), dla którego będzie to druga kadencja w Brukseli. Mandat z najlepszym wynikiem 264 097 głosów uzyskał również poseł Bartosz Arłukowicz (KO). Wiceszef Platformy Obywatelskiej z mandatu europosła zrezygnował w ubiegłym roku, by z powodzeniem wystartować w wyborach do Sejmu z okręgu koszalińskiego.

Wybór Arłukowicza do PE oznacza wygaśnięcie jego poselskiego mandatu. W takiej sytuacji pierwszeństwo do jego przejęcia ma kandydat z tej samej listy wyborczej, który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał kolejny po nim wynik w okręgu wyborczym, a do Sejmu nie wszedł.

Arłukowicza zastąpi w Sejmie Barbara Grygorcewicz, która w wyborach 15 października 2023 r. na koszalińskiej liście KO uzyskała piąty wynik, zdobywając 5 700 głosów (mandat posła uzyskało czworo kandydatów). Grygorcewicz potwierdziła w rozmowie z PAP, że przyjmie mandat poselski.

Dla 60-letniej radnej, przewodniczącej klubu KO w Radzie Miejskiej w Koszalinie byłby to debiut jako posłanki. Jeśli przyjmie mandat po Arłukowiczu, w samorządzie w Koszalinie też nastąpi zmiana.

PAP/aj