fot. pixabay

Środki z Krajowego Planu Odbudowy były zablokowane przez kilka lat z powodu zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących braku niezależności sądownictwa. Bruksela zmieniła zdanie po przygotowaniu przez obecny rząd reform sądownictwa.

Był koniec lutego, kiedy Komisja Europejska ogłosiła pozytywną ocenę planowanych reform. - Ta wstępna ocena otwiera drogę do wypłaty Polsce pierwszej transzy w wysokości 6 miliardów 300 milionów euro - informowała wtedy rzeczniczka Komisji Veerle Nuyts.

W ubiegłym tygodniu decyzję komisji poparły unijne kraje. Obecnie już nic nie stoi na przeszkodzie, by pieniądze zostały wypłacone. Pozostało jeszcze tylko sfinalizowanie procedur. W sumie dostępna pula pieniędzy z KPO dla Polski to prawie 60 miliardów euro.

- To jest 274 miliardów złotych, to 15 tysięcy na każdego obywatela - podkreślała niedawno minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Pieniądze z pierwszej transzy będą przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze - termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, na dostęp do bardzo szybkiego internetu, na dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach czy na modernizację przejazdów kolejowych oraz niebezpiecznych punktów na drogach.

IAR/aj