Komandor Marek Padjas, wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej był gościem Jarosława Banasia w audycji „Otwartej Anteny” w Studiu Kołobrzeg. Tematem rozmowy była 104. rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Rocznicę upamiętnią kilkudniowe obchody w Pucku, na które pojechała delegacja kołobrzeżan.

Ceremonia zaślubin Polski z morzem odbyła się 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku i w Wielkiej Wsi oraz w marcu 1945 roku w Dziwnówku, Mrzeżynie i Kołobrzegu. Miała na celu symbolizowanie odzyskania przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego.

- 104 lata temu odzyskaliśmy dostęp Polski do morza - mówił na naszej antenie komandor Marek Padjas. - General Haller symbolicznie wrzucił pierścień do Zatoki Puckiej. Następnego dnia, 11 lutego, pojechał do Władysławowa. Są tu i kołobrzeskie akcenty tego święta, ponieważ General Haller, wypłynął na Bałtyk kutrem rybackim Gwiazda Morza, do którego silnik był wyprodukowany w Kołobrzegu w fabryce Borowskiego, mieszczącej się na rogu ulicy Bogusława X i Kamiennej w Kołobrzegu. Budynek istnieje do dzisiaj i to tam była wytwórnia silników.

Zaślubiny odbywają się poprzez symboliczne wrzucenie pierścienia do morza. W 2019 roku Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, co zostało upamiętnione specjalnym wydaniem Kroniki Sejmowej.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

gość „Otwartej Anteny” Studia Kołobrzeg: Komandor Marek Padjas