Po raz pierwszy w Szpitalu Specjalistycznym w Pile przeprowadzony został metodą małoinwazyjną zabieg, który zapobiega kolejnym udarom mózgu u pacjentów z nieprawidłową budową serca.
- To jest przełomowy moment w kardiologii pilskiej. Pokazujemy, jakie mamy możliwości i że nie zawahamy się ich użyć - mówi ordynator Oddziału Kardiologicznego prof. Jacek Kubica.
Operowaną pacjentką była 25-letnia kobieta, która przeszła już dwa udary. Ich przyczyną, jak tłumaczy ordynator, była wada serca kobiety - przetrwały otwór owalny. - Zamykając ten otwór przy pomocy specjalnych cewników uniemożliwiliśmy powstanie kolejnej takiej sytuacji - wyjaśnia profesor.
Osób z taką wadą serca jest sporo, większość dowiaduje się o niej po przebyciu udaru. - Zamierzamy wspólnie z neurologami prowadzić diagnostykę skryningową i w przyszłym roku powinniśmy wykonywać pięć, sześć, może więcej, takich zabiegów miesięcznie - dodaje prof. Jacek Kubica.
Sam zabieg nie jest nowością, ale w Pile dotąd nie był wykonywany. Przeprowadzili go lekarze z Oddziału Kardiologicznego, którego operatorem od ponad dwóch lat jest grupa American Heart Of Poland. Jak mówi dyrektor operacyjny Grupy, Jacek Rydzek, to kolejne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Piły i regionu.
- Współpraca między operatorem kardiologii a szpitalem jest coraz bardziej zażyła. To pozwoliło na przeprowadzenie tego zbiegu i mamy nadzieję, że stanie się on standardem - podkreśla nowy dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Grzegorz Sieńczewski, dodając, że m.in. takimi działaniami pilski szpital chce budować pozycję placówki specjalistycznej.
Zabiegi będą realizowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpital Specjalistyczny w Pile jest największą placówką medyczną w regionie. Przyjmuje pacjentów nie tylko z Piły i powiatu, ale z całej północnej Wielkopolski.
pg/zas