fot. prk24.pl
Mieszkaniec Białogardu został skazany za zniesławienie samorządowców powiatowych z Białogardu. Sąd Rejonowy w Białogardzie orzekł, że Paweł K. opublikował na Facebooku nieprawdziwe treści ws. uruchomienia w tym mieście punktu poboru krwi. Pokrzywdzonymi w sprawie są Piotra Pakuszto, starosta białogardzki oraz wicestarosta Dominik Kołodziejski.

O decyzji sądu informuje sędzia Sławomir Przykucki, rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie: - Mężczyzna został skazany na karę trzech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na dwuletni okres próby. Ponadto został zobowiązany do przeproszenia pokrzywdzonych na swoim profilu społecznościowym, gdzie ich pomówił. Sąd orzekł też nawiązkę w wysokości trzech tysięcy złotych na rzecz fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wypowiedzi Pawła K. opublikowane w internecie dotyczyły punktu krwiodawstwa w Białogardzie, który w tym roku został otwarty po pięcioletniej przerwie. O kulisach sprawy mówi Piotr Pakuszto, starosta białogardzki: - Kiedy ujawniliśmy informację, że ten punkt krwiodawstwa będzie w Białogardzie funkcjonował, pan, który teraz został skazany, stwierdził, że jesteśmy szydercami i kłamcami, ponieważ on ma wiedzę, która pozwala mu stwierdzić, że tego punktu nie będzie. Nie wiem, na jakiej podstawie tak stwierdził. My już wówczas mieliśmy podpisane przez nas i krwiodawstwo dokumenty i był szykowany akt notarialny, abyśmy mogli tę sprawę załatwić.

Starosta Pakuszto wyjaśnia, dlaczego po przeczytaniu wpisu Pawła K. postanowił wejść na drogę prawną: - Ten pan zaczął wprowadzać naszych mieszkańców w błąd i niestety ten jego wpis napotkał się z dosyć dużym zainteresowanie i rozszedł się dosyć mocno wśród krwiodawców, co spowodowało, że ludzie zaczęli się zastanawiać, czy my nie kłamiemy i czy faktycznie ten punkt powstanie. Nie ma naszej zgody, żeby wprowadzać ludzi w błąd. Nie ma też naszej zgody, żeby takimi wpisami przekreślać wizerunek samorządowców, który jako osoby, które mają przemyślane wypowiedzi i są prawdomówne, tworzyliśmy od wielu lat.

Wyrok zapadł w środę w Sądzie Rejonowym w Białogardzie. Wyrok jest nieprawomocny.

aw/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

materiał Arkadiusza Wilmana