Cięcie plazmą ma niezaprzeczalne zalety, dzięki którym cieszy się niesłabnącą popularnością od dekad. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim wysoką szybkość oraz jakość cięcia. Wypalarka plazmowa nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku. Poniżej przeczytasz, jakie materiały można ciąć za pomocą tej technologii.

Jak działa wypalarka plazmowa? Właściwości plazmy

Aby dowiedzieć się, z czego wynikają zarówno wady, jak i zalety wypalarek plazmowych, trzeba poznać właściwości plazmy. To zjonizowana materia, która zawiera jony i elektrony, jednak sama w sobie jest elektrycznie obojętna, a jej opór elektryczny maleje wraz ze wzrostem temperatury.

Właśnie te unikalne właściwości tak zwanego czwartego stanu skupienia są wykorzystywane w wypalarkach plazmowych sterowanych numerycznie. Przepuszczany przez łuk elektryczny gaz (w tym celu wykorzystuje się na przykład argon, wodór, azot, tlen lub ich mieszanki) doprowadza do powstania plazmowego łuku elektrycznego o bardzo wysokiej temperaturze.

Dzięki temu materiał jest topiony, a następnie wydmuchiwany, a obróbka nawet obiektów o dużej grubości staje się możliwa. Jednocześnie jednak właściwości plazmy wpływają na istotne ograniczenia tych wycinarek.

Jakie materiały można ciąć plazmą?

Wypalarka plazmowa może być wykorzystywana wyłącznie do materiałów przewodzących prąd elektryczny. W ten sposób możesz wobec tego obrabiać:

  • Stal węglową,
  • Stopy stali,
  • Miedź,
  • Mosiądz,
  • Żeliwo,
  • Aluminium oraz stopy aluminium.

Znakomicie sprawdza się więc wypalarka plazmowa do rur czy arkuszy blachy, jednak ta technologia obróbki materiałów nie poradzi sobie z tworzywami sztucznymi, drewnem czy ceramiką. Wynika to bezpośrednio z właściwości plazmy. Z tego też powodu nie w każdym przypadku urządzenie wykorzystujące tę metodę będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Wypalarka plazmowa CNC z cięciem wodą: odpowiedź na problemy

Najbardziej zaawansowane maszyny pozwalają jednak na znalezienie kompromisowego rozwiązania. Sprawdzą się, jeśli w swoim zakładzie obrabiasz zarówno materiały przewodzące prąd elektryczny, jak i te, które go nie przewodzą.

Firma Eckert produkuje między innymi wypalarkę plazmową, która korzysta również z technologii cięcia wodą, więcej na ten temat przeczytasz na: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-plazma.

Możesz więc stosować szybkie i ekonomiczne cięcie plazmą w przypadku elementów przewodzących prąd, a pozostałe materiały obrabiać w precyzyjny sposób z wykorzystaniem głowic waterjet. Istnieje również możliwość cięcia hybrydowego, wykorzystującego obie technologie w ramach realizacji jednego projektu. Nie musisz w tym celu inwestować w dwa niezależne urządzenia czy wygospodarować jeszcze więcej przestrzeni w swoim zakładzie.

Poznaj zalety cięcia plazmą

Nawet biorąc pod uwagę istotne ograniczenia dotyczące zakresu obrabianych materiałów, wypalarka plazmowa CNC wciąż może być znakomitym wyborem, który okaże się lepszy od alternatywnych metod cięcia.

Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • Duża prędkość cięcia: obróbka materiału zabiera mało czasu ze względu na bardzo wysoką wydajność maszyn do cięcia plazmą.
  • Efektywność Twojego zakładu może znacząco wzrosnąć.
  • Możliwość cięcia materiałów o dużej grubości, ale również materiałów cienkich.
  • Wąska strefa wpływu ciepła, a co za tym idzie możliwość realizacji bardzo precyzyjnych cięć bez ryzyka strat materiału.
  • Wysoka jakość krawędzi, które w większości przypadków nie będą wymagać dalszej obróbki.
  • Możliwość automatyzacji procesów cięcia i zastosowania zaawansowanych głowic do cięcia 3D.

red./ARTYKUŁ SPONSOROWANY