W szkołach w regionie powstaną kolejne ekopracownie
W Liceum Ogólnokształcącym w Tychowie wręczono we wtorek symboliczne czeki na utworzenie 23 nowych ekopracowni. Budżet tegorocznej edycji programu WFOŚiGW to ponad 2,6 mln złotych, z czego do szkół z Koszalina i okolic trafi ponad 1,3 mln złotych.

Program „Ekopracownia” powstał w odpowiedzi na konieczność podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej oraz aktywizacji i upowszechniania wiedzy w zakresie ochrony środowiska, a także zrównoważonej gospodarki wodnej na poziomie lokalnym i regionalnym.

Środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie mogą zostać przeznaczone na zakup m.in. sprzętu laboratoryjnego, zestawów pomiarowych, odczynników chemicznych, pomocy dydaktycznych, sprzętu komputerowego i urządzeń wielofunkcyjnych, a także gier, filmów i literatury.

Jak przyznała Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości, ekopracownie to inwestycja w przyszłość. - Mam nadzieję, że te pracownie zgromadzą wokół siebie dzieci chłonne i głodne wiedzy, które staną się pasjonatami otaczającego nas świata - powiedziała.

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że pilotażowy program „Ekopracowni” narodził się w województwie zachodniopomorskim. - Ten program jest dowodem, że WFOŚiGW w Szczecinie ma pionierskie i awangardowe podejście, które przenosi się na całą Polskę. Jestem dumny, że z woj. zachodniopomorskiego wyszedł taki asumpt.

Dzięki dofinansowaniu z funduszu dzieci i młodzież z naszego regionu będą mogły w przystępny sposób poznawać tajniki przedmiotów ścisłych oraz uczyć się o ochronie przyrody i zielonej energii.

- Wiedza przekazywana przy wykorzystaniu narzędzi aktywizujących i atrakcyjnych form jest łatwiejsza do zapamiętania i zostaje z nami na dłużej - powiedział Marek Subocz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - W województwie zachodniopomorskim powstanie 40 takich ekopracowni za łącznie 2,65 mln złotych. To jest realne pieniądze, który trafi do szkół - dodał.

Dofinansowanie na wyposażenie ekopracowni otrzymało m.in. Liceum Ogólnokształcące w Tychowie. - Przed nami okres ciężkiej pracy. 18 września oficjalnie uruchomimy pracownię. Mamy zaplanowane już różnego rodzaju konkursy, warsztaty i projekty - przyznał dyrektor szkoły Daniel Wach.

Po trzy ekopracownie powstaną w gminie Świdwin i Kołobrzeg. Po dwie w gminach: Karlino, Choszczno, Koszalinie, Sławnie, Wałczu, Drawsku Pomorskim i powiecie szczecineckim.

jr/zn

fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Daniel Wach, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie