Nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Związku Województw RP i Konwentu Marszałków zostało zwołane w trybie pilnym w związku z klęską żywiołową na południu Polski. Z inicjatywą wystąpił prezes ZWRP, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Jak przekazał urząd marszałkowski, w obradach on-line uczestniczyli m.in. marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz oraz marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza.
- Wszyscy z wielkim niepokojem śledzimy rozwój wypadków na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W oczywistym geście solidarności chcemy włączyć się do pomocy, ale trzeba tę pomoc mądrze skoordynować, aby była celowa i jak najbardziej skuteczna - podkreślił Geblewicz.
Zaznaczył, że oprócz pomocy finansowej ważna będzie też "pomoc osobowa i rzeczowa", zwłaszcza wtedy, gdy "zacznie się najcięższa praca przy sprzątaniu i usuwaniu skutków powodzi oraz odbudowie zniszczonej infrastruktury".
Jak przekazano w komunikacie, marszałkowie Gancarz i Ogłaza "podkreślali, jak ważne dla nich jest to spotkania i poczucie, że mają wsparcie ze strony pozostałych województw". Marszałkowie wyrazili nadzieję, że "najgorsze przeżyli w weekend". A obecnie największe zagrożenie stanowią "dopływy Odry i górskie potoki". Zdaniem marszałka Ogłazy "Odra nie powinna wystąpić z brzegów", mimo że stan wody jest wysoki.
Samorządowcy zwracali uwagę, że w organizowaniu pomocy należy "podporządkować się służbom państwowym, aby dodatkowymi działaniami nie spowodować chaosu". Podkreślono, że pomoc rzeczową należy konsultować z poszkodowanymi gminami, by wysyłać im to, co jest "faktycznie potrzebne".
Geblewicz zaproponował, by w każdym urzędzie marszałkowskim wyznaczyć osobę, która zajmie się koordynacją działań pomocowych. - Już teraz trzeba budować wolontariat do pomocy po powodzi, zbierać informacje o potrzebach i adekwatnej do nich pomocy rzeczowej - powiedział marszałek zachodniopomorski.
Marszałkowie zdecydowali, że tacy koordynatorzy zostaną powołani w strukturach Regionalnych Ośrodków Pomocy Społecznej.
Zapowiedziano też, że na posiedzenia sejmików województw zostaną przygotowane uchwały "o gotowości udzielenia pomocy finansowej dla poszkodowanych samorządów". Wyjaśniono, że o wysokości wsparcia "mowa będzie po wstępnym oszacowaniu szkód".
PAP/ar