fot. Aleksandra Śliwińska/prk24
Zaproszenie Anny Popławskiej przyjęli: rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej dr Jan Kuriata, dyrektorka Centrum Usług Społecznych Bogumiła Szczepanik oraz Robert Bodendorf, prezes zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

dr Jan Kuriata - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie pod koniec 2022 roku otrzymała duże dofinansowanie na poprawę jakości kształcenia zawodów medycznych. -  Już 30 grudnia na naszym koncie pojawiły się obligacje. Pieniądze z tych obligacji pozwolą nam na doposażenie naszych pracowni pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i fizjoterapii. Tym razem głównie celujemy w ratownictwo medyczne. To bowiem wymagający zawód, do którego potrzebne jest bardzo dobre przygotowanie. Postanowiliśmy więc stworzyć pracownię ratownictwa medycznego, wyposażoną m.in. w kolejne fantomy - wyjaśnił rektor koszalińskiego PWSZ dr Jan Kuriata.

Dr Jan Kuriata mówił też o innych inwestycjach na uczelni, w tym o budowie hali sportowej.

dr Jan Kuriata, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie

Bogumiła Szczepanik - dyrektorka Centrum Usług Społecznych

Jak zauważyła Bogumiła Szczepanik, w ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z różnych form pomocy społecznej oferowanej przez CUS. - To trend, który widzimy od 2016 roku. Od tego czasu ubywa nam osób zakwalifikowanych do klasycznej pomocy materialnej i rzeczowej. Za to dużo mieszkańców korzysta z nowych świadczeń, czyli m.in. 500 plus czy 300 plus. W 2022 roku do CUS wpłynęło kilkanaście nowych zadań, z których skorzystało 35 tysięcy nowych petentów. To nie są osoby, według wskaźników, ubogie. One po prostu kwalifikują się do rządowego wsparcia. Przybyło nam także dużo osób z Ukrainy - powiedziała.

Dyrektorka Centrum Usług Społecznych opowiedziała też o ofercie CUS skierowanej do mieszkańców w 2023 roku. Przypomniała, że znaczną część spraw można już załatwić elektronicznie, poprzez platformę ePUAP.

Bogumiła Szczepanik, dyrektorka Centrum Usług Społecznych

Robert Bodendorf - prezes zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Prezes zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mówił o sytuacji przedsiębiorców na początku 2023 roku. - Mówi się, że miniony rok był bardzo ciężki. Jednak według mnie największym czynnikiem weryfikującym sytuację w gospodarce jest rynek pracy, a tam na razie nie dzieje się źle. Oczywiście, są przypadki, że przedsiębiorcy nie udźwignęli tej trudnej sytuacji, ale zwykle możemy w ich historii doszukać się drugiego dna, a wzrost kosztów prowadzenia działalności był po prostu gwoździem do trumny - stwierdził.

Robert Bodendorf mówił też m.in. o presji płacowej, jaka czeka przedsiębiorców w najbliższych miesiącach.

Robert Bodendorf, prezes zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców