fot. prk24.pl
Decyzję o miesięcznym areszcie wobec Tomasza Tamborskiego Sąd Okręgowy w Szczecinie podjął w sobotę 8 października. W poniedziałek 17 października obrońcy samorządowca poinformowali, że złożyli zażalenie w tej sprawie.

Tomasz Tamborski (wyraził zgodę na publikację nazwiska) został zatrzymany w czwartek 6 października przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dzień później Prokuratura Regionalna w Szczecinie przedstawiła mu zarzuty o charakterze korupcyjnym. - Mogę potwierdzić, że osoba pełniąca funkcję starosty kołobrzeskiego została zatrzymana. Postawiono jej zarzuty o charakterze korupcyjnym. Obecnie wykonywane są czynności, zarówno przez prokuratora, jaki i CBA - powiedział wówczas Polskiemu Radiu Koszalin rzecznik prasowy szczecińskiej prokuratory Marcin Lorenc.

Razem ze starostą funkcjonariusze CBA zatrzymali dyrektora firmy farmaceutycznej i wrocławskiego przedsiębiorcę, jednego z dyrektorów znanej w kraju wrocławskiej firmy farmaceutycznej. Sprawa ma związek ze zmianami z planie zagospodarowania przestrzennego dla działek w Dźwirzynie, na których wrocławska firma prowadzi dużą inwestycję. - Mogę także potwierdzić, że  zatrzymanie nastąpiło w tej samej sprawie, w której wcześniej zatrzymany został wójt gminy Kołobrzeg, przedsiębiorca i architekt pracujący w urzędzie. Natomiast z uwagi na wybitnie rozwojowy charakter tej sprawy, wykonywane czynności i uzyskiwanie nowych materiałów, prokurator prowadzący nie zgodził się na ujawnianie dalszych szczegółów - dodał Lorenc.

W sobotę 8 października Sąd Okręgowy w Szczecinie podjął decyzję o miesięcznym areszcie wobec samorządowca. W poniedziałek obrońcy Tomasza Tamborskiego potwierdzili, że złożyli zażalenie na tę decyzję. - Tomasz Tamborski jest niewinny, dlatego zostały już podjęte odpowiednie kroki. Obrońcy złożyli zażalenie na postanowienie sądu o miesięcznym aresztowaniu starosty. Czekamy aż sąd drugiej instancji rozpozna to zażalenie - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin obrońca starosty mecenas Wiesław Breliński.

Tomasz Tamborski to wieloletni działacz Platformy Obywatelskiej. W 2021 roku startował w wyborach na przewodniczącego partii w powiecie kołobrzeskim. Przegrał z Anną Bańkowską. Został jednak zawieszony w prawach jej członka, o czym poinformowała Zuzanna Hazubska, rzeczniczka partii w Kołobrzegu: - Zarząd PO w powiecie kołobrzeskim w związku z zatrzymaniem starosty podjął decyzję o skierowaniu wniosku do regionalnego sądu koleżeńskiego o zawieszenie go w prawach członka partii do czasu wyjaśnienia sprawy.

Tomasz Tamborski starostą kołobrzeskim jest od 2010 roku, wcześniej był wiceprezydentem Kołobrzegu.

ma/red.

Czytaj więcej

Posłuchaj

Wiesław Breliński, obrońca starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego