fot. archiwum prk24.pl
Starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski został zatrzymany przez CBA. W prokuraturze usłyszał zarzuty korupcyjne, a do sądu wpłynął wniosek o jego areszt. Sprawa ma związek z wrześniowym zatrzymaniem i aresztowaniem wójta gminy Kołobrzeg, Włodzimierza P.

W piątek po południu rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, prokurator Marcin Lorenc poinformował, że Tomasz Tamborski usłyszał zarzuty o charakterze korupcyjnym. - Mogę potwierdzić, że osoba pełniąca funkcję starosty kołobrzeskiego została zatrzymana. Postawiono jej zarzuty o charakterze korupcyjnym. Obecnie wykonywane są czynności, zarówno przez prokuratora jaki i CBA. Mogę także potwierdzić, że  zatrzymanie nastąpiło w tej samej sprawie, w której wcześniej zatrzymany został wójt gminy Kołobrzeg, przedsiębiorca i architekt pracujący w urzędzie. Natomiast z uwagi na wybitnie rozwojowy charakter tej sprawy, wykonywane czynności i uzyskiwanie nowych materiałów, prokurator prowadzący nie zgodził się na ujawnianie dalszych szczegółów - powiedział.

Natomiast rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Michał Tomala potwierdził, że do sądu wpłynął wniosek o zastosowanie aresztu wobec starosty kołobrzeskiego.

Zgodnie z informacją uzyskaną od rzeczniczki  starostwa powiatowego, która wyraziła też zgodę na publikację pełnego nazwiska starosty, Tomasz Tamborski przebywa do 20 października na urlopie.

Tomasz Tamborski to wieloletni działacz Platformy Obywatelskiej. W 2021 roku startował w wyborach na przewodniczącego partii w powiecie kołobrzeskim. Przegrał z Anną Bańkowską.

W piątek został jednak zawieszony w prawach jej członka, o czym poinformowała Zuzanna Hazubska, rzeczniczka partii w Kołobrzegu: - Zarząd PO w powiecie kołobrzeskim w związku z zatrzymaniem starosty podjął decyzję o skierowaniu wniosku do regionalnego sądu koleżeńskiego o zawieszenie go w prawach członka partii do czasu wyjaśnienia sprawy.

Tomasz Tamborski starostą kołobrzeskim jest od 2010 roku, wcześniej był wiceprezydentem Kołobrzegu.

Przypomnijmy, wójt gm. Kołobrzeg, Włodzimierz P.  usłyszał zarzut przyjęcia 300 tys. złotych łapówki. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Razem z nim funkcjonariusze CBA zatrzymali dyrektora firmy farmaceutycznej i wrocławskiego przedsiębiorcę, jednego z dyrektorów znanej w kraju wrocławskiej firmy farmaceutycznej. Sprawa ma związek ze zmianami z planie zagospodarowania przestrzennego dla działek w Dźwirzynie, na których wrocławska firma prowadzi dużą inwestycję.

ap/kk/zas

Czytaj więcej

Posłuchaj

prok. Marcin Lorenc, rzecznik PR w Szczecinie Zuzanna Hazubska, rzeczniczka PO w Kołobrzegu