fot. pixabay
W audycji rozmawialiśmy o rehabilitacji leczniczej, o jej znaczeniu i o tym, jak zwiększyć dostępność tych usług medycznych.

Z najnowszego raportu NIK-u wynika, że dostępność świadczeń rehabilitacji leczniczej jest ograniczona, co przejawia się długimi kolejkami oczekujących pacjentów. Także efekty tej terapii nie są zadowalające.

Izba poddała krytyce przyjęty przez NFZ model finansowania rehabilitacji leczniczej, który w jej opinii nie uwzględnia efektu końcowego leczenia, a skupia się wyłącznie na liczbie i poprawności wykonanych procedur. Potwierdzają to fizjoterapeuci.

Dr Tomasz Dybek, przewodniczący Krajowej Rady Fizjoterapeutów i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, a także wiceprezes związku i fizjoterapeutka Hanna Kowalewska oraz uczestnicząca w dyskusji Anna Gołębicka uważają, że dla usprawnienia dostępu do rehabilitacji potrzebny jest m.in. jednolity, przejrzysty systemu rehabilitacji leczniczej. Pozwoliłby on skoordynować leczenie w publicznym systemie ochrony zdrowia, a tym samym uzyskać pożądane efekty zdrowotne niższym kosztem.

materiał Renaty Pacholczyk

Szczególnym rodzajem rehabilitacji jest rehabilitacja neurologiczna. Ostatnio potrzebuje jej coraz więcej i coraz młodszych pacjentów. Można się o tym przekonać w Centrum Rehabilitacji Neurologicznej NORMAN w Koszalinie.

materiał Joanny Lejtan