fot. Katarzyna Chybowska
Można również poznać zamieszkujące Nadleśnictwo rzadkie i wyjątkowe okazy fauny i flory. To wszystko dzięki aplikacji na smartfona stworzonej przez manowskich bibliotekarzy.

Maria Staciwa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Manowie powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że MOP, czyli Manowskie Osobliwości Przyrody to gra - przewodnik, którą za darmo możemy pobrać na telefon.

- W przewodniku, oprócz ciekawej fabuły, jest również opis naszych osobliwości. Aplikacja ma rolę edukacyjną i jednocześnie jest atrakcyjna. Młodzież wejdzie na naszą stronę internetową i po pobraniu kodu QR będzie mogła dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy o naszych lasach - wyjaśniła Maria Staciwa.

Przy tworzeniu aplikacji Gminna Biblioteka w Manowie współpracowała z Nadleśnictwem Manowo, które przeprowadziło serie zajęć i wykładów dla dzieci i młodzieży. Jak podkreślił nadleśniczy Piotr Nowak, tego typu projekty pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i wpływać na ochronę przyrody i świadomość mieszkańców regionu.

- Aplikacja jest skierowana nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych. Widzimy duże zaangażowanie osób z poszczególnych wsi takich jak Manowo, Wyszewo, czy Rosnowo - oznajmił Piotr Nowak.

W aplikacji możemy zobaczyć zdjęcia wykonane przez mieszkańców regionu na konkurs fotograficzny pt. Manowskie Osobliwości Przyrody. To już druga aplikacja na smartfona jaką przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Manowie. Pierwsza poświęcona jest Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

kc/od

Posłuchaj

Maria Staciwa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Manowie nadleśniczy Piotr Nowak materiał Katarzyny Chybowskiej