49 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło uroczystą przysięgę w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Po niemal miesiącu intensywnego szkolenia oficjalnie zadeklarowali gotowość do służby na rzecz kraju.
Dla uczestników był to jeden z najważniejszych momentów wojskowej drogi. Jak przyznawali tuż po uroczystości, wysiłek włożony w szkolenie okazał się wart podjęcia.
- To świetne uczucie mieć przysięgę za sobą. Była to wyjątkowa przygoda i każdemu polecam spróbować Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi - mówili młodzi żołnierze.
Jak podkreśla por. Julia Brygała, dowódca baterii w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, przysięga jest zwieńczeniem wymagającego szkolenia i sprawdzianem zdobytych umiejętności.
- To podsumowanie ich wytrwałości, dyscypliny i ciężkiej pracy. Przez 27 dni żołnierze zdobywali wiedzę z zakresu szkolenia strzeleckiego, taktyki, działań inżynieryjno-saperskich, obrony przed bronią masowego rażenia oraz regulaminów. To był bardzo intensywny czas - zaznaczyła.
Złożenie przysięgi kończy etap szkolenia podstawowego, ale dla wielu uczestników oznacza dopiero początek wojskowej kariery. Wojsko Polskie nadal prowadzi nabór do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.
Monika Kwaśniewska/zn