fot. Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin
W wtorek podpisano porozumienie inaugurujące działalność klastra. Dzięki współpracy różnych podmiotów powstać mają m.in. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a także biogazownia.

Inicjator tych działań, starosta wałecki Bogdan Wankiewicz powiedział, że ważne są zarówno korzyści dla środowiska, jak i mieszkańców powiatu: - Energia odnawialna to bogactwo naszego powiatu. Mamy możliwości i warunki, by wykorzystać to maksymalnie. Zależy nam na stworzeniu takiego mechanizmu, w którym będziemy mogli wykorzystać energię elektryczną, gazową, w przyszłości - wodór.

Sebastian Trojanowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Na Rzecz Wsparcia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego, które koordynuje działalność klastra, powiedział, że w najbliższych latach ma też powstać „samorządowa” biogazownia: - Rozmawiamy o inwestycjach podmiotów zewnętrznych na terenie powiatu, ale też rozważamy wspólną inicjatywę budowania biogazowni komunalnej. Utworzona zostanie spółka celowa, w skład której będą wchodziły wszystkie jednostki samorządu terytorialnego powiatu wałeckiego.

Wit Strzyżowski z Eurowind Energy Polska poinformował, że na realizowanych przez klaster projektach i inwestycjach skorzystać mają zarówno zaangażowani w nie przedsiębiorcy, jak i samorządy oraz ich mieszkańcy: - To obopólna korzyść. Zyskują zarówno partnerzy biznesowi, jak i samorząd.

W „Wałecki Klaster Czystej Energii” zaangażowały się wszystkie samorządy powiatu wałeckiego.

Pierwsze inwestycje w ramach klastra powinny zostać zrealizowane już za kilka lat.

pg/aj

Posłuchaj

Sebastian Trojanowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Na Rzecz Wsparcia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego Wit Strzyżowski z Eurowind Energy Polska Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki