fot. PAP/Leszek Szymański

W sobotę po godz. 9 sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła prace nad przepisami dotyczącymi wsparcia w związku z powodzią. W piątek posiedzenie przerwano około godz. 21, po ośmiu godzinach obrad.

W piątek komisja nadzwyczajna ds. działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 rozpatrywała rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi wraz z autopoprawką.

Komisja rozpatrzyła 15 artykułów projektowanej ustawy (jest ich ponad 60). Obejmują one, szczególnie art. 1, ok. połowy projektowanych przepisów.

W sobotę po godz. 9 komisja wznowiła obrady, kontynuując prace nad specustawą.

Podczas piątkowego posiedzenia komisja przegłosowała kilka poprawek do projektu rządowego, które były zagaszane przez koalicję rządową oraz PiS. Generalnie nie zmieniają one istoty projektowanych rozwiązań.

Wprowadzono na przykład zmianę w jednym z artykułów ws. zawieszenia, w związku z powodzią, prowadzenia czynności w postępowaniach administracyjnych i sądowoadministracyjnych. Komisja zdecydowała o rozszerzeniu tego katalogu o postępowania podatkowe.

Komisja poparła też poprawkę, której celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności, która w ramach pomocy była zbierana dla powodzian. Tłumaczono, że żywność z bliskim terminem przydatności do spożycia będzie można nieodpłatnie przekazać samorządom bądź organizacjom pozarządowym, które będą ją mogły później przekierować do innych potrzebujących.

Poprawki PiS, które nie zyskały większości, zostały zgłoszone jako wnioski mniejszości.

PAP/aś