PAP/Radek Pietruszka

Sejm w środę po godz. 10 rozpoczął posiedzenie. Wieczorem wysłucha informacji rządu nt. powodzi, a w czwartek zajmie się projektem specustawy powodziowej. Izba w kolejnych dniach ma też pracować nad przepisami wspierającymi przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT.

Posiedzenie zaplanowane jest na cztery dni; posłowie będą pracować również w czwartek i piątek oraz w następny wtorek, 1 października.

Głównym punktem środowych obrad będzie wieczorna, zaplanowana na 3,5 godziny, informacja prezesa Rady Ministrów i członków rządu nt. powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Przewidziano 15 minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe w imieniu kół. Informacja ta - będąca ostatnim punktem środowych obrad - ma się rozpocząć o 18.15 i potrwać do 21.45.

Na początku posiedzenia posłowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego 18 września br. Jerzego Józefa Wuttke. Był plastykiem, nauczycielem akademickim i polityk, poseł na Sejm dwóch kadencji.

W środę posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Nowela ma na celu dostosowanie przepisów do zmienionego niedawno Regulaminu Sejmu w zakresie konsultacji społecznych.

Nowelizacja zakłada, że po wniesieniu projektu ustawy do Sejmu mogą zostać przeprowadzone na zasadach określonych w regulaminie Sejmu, konsultacje społeczne tego projektu. Jak zapisano, konsultacje społeczne polegają na zgłoszeniu uwag do projektu ustawy. Uwagi będą mogły być zgłoszone przez osobę fizyczną we własnym imieniu albo na rzecz osoby prawnej lub podmiotu innego niż osoba prawna. Według projektu, zgłoszenia uwag dokonuje się z wykorzystaniem usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra cyfryzacji po uwierzytelnieniu osoby zgłaszającej uwagi.

Natomiast w czwartek, po południu posłowie mają rozpocząć prace nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Projekt wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających powodzianom radzenie sobie z jej skutkami. Posłowie niemal jednogłośnie zdecydowali w środę rano o skróceniu procedur związanych z rozpatrywaniem projektów dotyczących walki z powodzią.

Jednym z rozwiązań, które znalazło się w rządowym projekcie specustawy, dotyczy wsparcia dla kredytobiorców. Kolejnym jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Drugie czytanie projektu specustawy zaplanowano w dodatkowym dniu posiedzenia Sejmu, czyli we wtorek, 1 października.

Razem z rządową ustawą posłowie mają też pracować w czwartek nad projektem ustawy autorstwa PiS, o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź. Projekt zakłada wprowadzenie zasiłku celowego przyznawanego przez kierownika ośrodka pomocy społecznej, który działa z upoważnienia wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W czwartek wieczorem Sejm ma powołać specjalną komisję, która będzie zajmowała się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział we wtorek, że będzie to komisja średnia, tzn. licząca 30 posłów. Argumentował, że potrzebna jest taka komisja, ponieważ obszerne projekty ustaw, które przygotowuje np. rząd, musiałyby tak naprawdę trafić do wszystkich sejmowych komisji.

Również w czwartek posłowie mają rozpocząć pracę nad rządowym projektem noweli ustawy w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy.

W piątek Sejm przystąpi do pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB. W komunikacie KPRM wskazano, że rząd zamierza utworzyć system ochrony ludności, który będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.

We wtorek, 1 października Sejm rozpocznie prace nad przedstawionym przez prezydenta projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Na tym posiedzeniu, posłowie mają też przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką. Nowe przepisy pozwolą części przedsiębiorców skorzystać z tzw. kasowego PIT. Zgodnie z tą metodą przedsiębiorca będzie zaliczał przychody i koszty pod względem podatkowym w chwili uzyskania płatności, a nie w chwili wystawienia faktury. Metoda ta będzie miała zastosowanie wyłącznie do transakcji między przedsiębiorcami.

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o paszach, który zakłada przesunięcie o 5 lat, do 1 stycznia 2030 r., terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO.

Posłowie mają też kontynuować pracę nad rządowymi projektami: nowelizacji niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej; noweli ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych; noweli ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników; noweli ustawy o podatku od towarów i usług.

Sejm ma również rozpocząć prace nad projektem autorstwa PiS zmian w Kodeksie postępowania karnego i Kodeksie karnym. Propozycje zakładają zwiększenie ochrony prawnej żołnierzy, funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, których dobra zostały naruszone podczas wykonywania czynności lub zadań służbowych.

PAP/aś