fot. Muzeum Ziemi Wałeckiej

1945 tulipanów ma rozkwitnąć wiosną przyszłego roku na skwerze nad jeziorem Raduń w Wałczu. Jutro mieszkańcy zakopią w ziemi cebulki kwiatów. To akcja organizowana przez Muzeum Ziemi Wałeckiej w ramach projektu „DNA Wałcza”.

Przez ostatnie miesiące pracownicy muzeum gromadzili pamiątki i wspomnienia związane z pierwszymi osadnikami, którzy przybyli do miasta po II wojnie światowej. Jak powiedziała Radiu Koszalin dyrektor wałeckiego muzeum Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz skwer, na którym posadzone zostaną tulipany, ma w przyszłości nosić nazwę „Pierwszych powojennych osadników”.

- Postanowiliśmy uczcić ich pamięć i nadarzyła się ku temu okazja, bo w przyszłym roku wypada 80. rocznica pierwszych transportów - poinformowała. - Tak naprawdę pierwsi osadnicy pojawili się tutaj już w marcu 1945 roku, byli to pocztowcy i kolejarze. Natomiast pierwsze transporty datuje się na początek kwietnia i maja 1945 roku. Mamy nadzieję, że tulipany rozkwitną w tych miesiącach i że będziemy mieli piękną łąkę właśnie na tę rocznicę.

Akcja „1945 tulipanów” rozpocznie się w sobotę o 14.00 na skwerze przy promenadzie nad jeziorem Raduń w Wałczu. Mogą wziąć w niej udział wszyscy chętni. Wcześniej - o 12.00 - ruszy gra miejska „Śladami pierwszych osadników”. - Gra terenowa zacznie się tam, gdzie rozpoczynały się wszystkie wałeckie historie, czyli przy dworcu PKP. Tam będzie można pobrać karty do gry i później – zgodnie z zadaniami na karcie – trzeba będzie odszukać punkty związane z miejscami, do których musieli też dotrzeć wałeccy osadnicy.

W ramach projektu „DNA Wałcza” muzealnicy, dzięki spotkaniom z mieszkańcami regionu, zgromadzili też kilkaset pamiątek i wiele wspomnień. Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz przyznała, że choć wielu mieszkańcom wydawało się, że w ich wspomnieniach nie ma nic szczególnego, to dla odkrywania i dokumentowania historii miasta te opowieści mają ogromne znaczenie. - Okazywało się, że te historie najczęściej są bardzo niezwykłe. I to one budowały nam naprawdę ciekawy obraz nie tylko Wałcza, ale i całego powiatu.

Część tych historii i wspomnień będzie można poznać jutro od 14.30 w harcówce w budynku dawnej szkoły przy ulicy Sądowej w Wałczu. Tam też zaprezentowana zostanie część osobistych pamiątek, które udało się pozyskać podczas prac nad projektem „DNA Wałcza”. Docelowo Muzeum Ziemi Wałeckiej chce w swojej siedzibie stworzyć izbę pamięci poświęconą pierwszym powojennym osadnikom.

pg/zn

Posłuchaj

Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz o grze terenowej Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz o projekcie "DNA Wałcza" Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz o akcji "1945 tulipanów"