źródło: www.filharmoniakoszalinska.pl

58. Międzynarodowy Festiwal Organowy rozpocznie piątkowy koncert po mszy wieczornej w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie. Do końca sierpnia w ramach wydarzenia muzycy zagrają w świątyniach m.in. gminy Mielno, Darłowa i Bobolic.

W pierwszej części koncertu inauguracyjnego na katedralnych organach w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) zagra urodzona w Tajpej Hsiao-Yi Yu, zdobywczyni pierwszej nagrody na I Tajwańskim Konkursie Organowym z 2014 r. Ma na swoim koncie dwie płyty.

- Jedną z nich, zawierającą kościelną muzykę klasyczną i współczesną, nagrała z wybitnym trębaczem Chang-Bo Chenem, drugą, z utworami barokowymi i klasycystycznymi, solo - przekazała rzeczniczka Filharmonii Koszalińskiej Maja Ignasiak.

Zaznaczyła, że Hsiao-Yi Yu występowała na wszystkich salach koncertowych wyposażonych w organy piszczałkowe na Tajwanie. Współpracuje w charakterze solistki i muzyka orkiestrowego m.in. z orkiestrą filharmonii w Tajpej. Poza Tajwanem występowała w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce.

W drugiej części koncertu wystąpią wspólnie orkiestra Filharmonii Koszalińskiej i chór Philippine Vocal Ensemble pod batutą Joela Aquino, zdobywcy tytułu Dyrygenta Roku na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Busan w 2023 r. Ignasiak zaznaczyła, że chór, jeden z najbardziej wszechstronnych na Filipinach, tworzą artyści, związani zawodowo z różnymi instytucjami nauki i wiary.

Philippine Vocal Ensemble ma na swoim koncie wiele nagród w konkurach chóralnych na całym świecie, m.in. w 2018 r. otrzymał Grand Prix na Inggou Victory Choir Festival w Pematangsiantar w Indonezji, rok później tytuł Open Championship na Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. Kena Stevena w Medan w Indonezji. Jedną z kolejnych nagród jest Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Tajpej w 2023 r.

Koncert finałowy odbędzie się 30 sierpnia w koszalińskiej katedrze.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej Filharmonii Koszalińskiej.

Koncerty w koszalińskiej katedrze są biletowane. Na wszystkie pozostałe, które w ramach festiwalu grane będą w kościołach na osiedlu Jamno, w Mielnie, Darłowie, Ustroniu Morskim, Sarbinowie, Bobolicach i Jastrowiu wstęp jest wolny.

Historia festiwalu sięga 1966 r. To wówczas zorganizowane zostały Koszalińskie Koncerty Organowe, które dały początek późniejszemu festiwalowi. Jego specjalnością jest wykonywanie muzyki organowej w połączeniu z muzyką symfoniczną i wokalistyką. W każdej edycji wydarzenia odbywa się ponad 30 koncertów, podczas których można słyszeć światowe dzieła w wykonaniu organistów z Polski i zagranicy. Po 1992 r., gdy rozwiązane zostało Koszalińskie Towarzystwo Muzyczne, które patronowało festiwalowi, jego organizację przejęła Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki.

(PAP)/lp