fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Tymczasowy zakaz wchodzenia do wody na kąpieliskach Darłówko Wschodnie 4 i Darłówko Wschodnie 5 został zniesiony. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli na jednym z sześciu kąpielisk w Mielnie oraz kąpielisku w Unieściu.

Zakaz wchodzenia do wody na dwóch kąpieliskach w Darłówku obowiązywał od 1 lipca. - Był spowodowany niedostateczną klasyfikacją jakości wody, wynikami badań próbek mikrobiologicznych z ostatnich czterech lat - wyjaśniła Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE, organizator kąpieliska musi wprowadzić tymczasowy zakaz kąpieli, jeśli w poprzednich sezonach jakość wody nie spełniała norm. Zakaz można znieść, jeśli kolejne kontrole potwierdzą poprawę jakości wody. Na kąpieliskach Darłówko Wschodnie nr 4 i nr 5 stało się to w miniony weekend.

W nadbałtyckim Darłówku wyznaczonych jest dziewięć kąpielisk, mają po 100 m długości linii brzegowej.

W województwie zachodniopomorskim zakazy kąpieli związane z nieodpowiednią jakością wody obowiązują jeszcze na kąpielisku w Unieściu oraz kąpielisku nr 220 w Mielnie (jest tam łącznie sześć kąpielisk).

- Następne badania wody w Mielnie i Unieściu zaplanowane są we wtorek. Wyniki powinny być za trzy dni, więc być może na następny weekend te kąpieliska zostaną otwarte - powiedziała rzeczniczka Senepidu.

Osobom planującym wypoczynek nad wodą Główny Inspektorat Sanitarny poleca serwis kąpieliskowy - sk.gis.gov.pl. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, terminach rozpoczęcia i zakończenia sezonu, ale też aktualności związane z warunkami pogodowymi.

PAP/aś