fot. PAP/Leszek Szymański

W Belwederze rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent wraz z członkami rządu i przedstawicielami głównych ugrupowań politycznych omówią polityczne aspekty rozpoczynającego się jutro szczytu NATO w Waszyngtonie. Polska delegacja uda się za ocean jeszcze dziś wieczorem.

Spotkanie zwołał prezydent Andrzej Duda, który w czwartek odbył naradę z szefem MON, wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz dowódcami wojskowymi. Zapowiadając przygotowanie RBN, prezydent mówił, że będzie to możliwość wymiany myśli i idei związanych z tematami szczytu NATO.

Ponadto prezydent rozmawiał z ministrem i wojskowymi o powstającym w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskim Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina. Na szczycie w Waszyngtonie podejmowane będą między innymi decyzje dotyczące ulokowania Centrum w strukturach NATO. Równolegle prezydent przekazał rządowi rekomendacje do opracowania nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Przedstawiciele gabinetu premiera Donalda Tuska deklarują zgodną współpracę z prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. - Polska prowadzi jedną, wspólną politykę zagraniczną. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, w rządzie i w Pałacu Prezydenckim mówimy jednym głosem - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak przypomniał, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opracował plan koordynacji wsparcia dla Ukrainy. - Będzie on jednym z głównych tematów naszych rozmów. Ważnym aspektem jest planowane przejęcie od europejskiego dowództwa wojsk USA koordynacji pomocy zbrojeniowej i szkoleniowej przez specjalnie ustanowione dowództwo NATO - zaznaczył szef MSZ.

Polscy politycy podkreślają, że o silnym głosie Warszawy w Waszyngtonie będzie świadczyć fakt, że Polska jest liderem wydatków na obronność w całym Sojuszu. Według najnowszych szacunków NATO w tym roku Polska przeznaczy na armię 4,12 procent. Andrzej Duda mówi również o konieczności zwiększenia sojuszniczego zaangażowania na obronność z wymaganych obecnie dwóch do trzech procent PKB. Według wyliczeń NATO w tym roku 23 z 32 państw członkowskich spełnia cel dwóch procent. W ubiegłym roku było ich 11.

IAR/aś