W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Już od kilku lat mówi się o konieczności wyprowadzenia czy też uspokojenia ruchu samochodowego w centrum Kołobrzegu. Po wielu rozmowach, w 2023 roku, ogłoszono plan zmiany organizacji ruchu, według którego część ul. Armii Krajowej, między Katedralną i Narutowicza (odcinek przy postoju taksówek) oraz Ratuszowej, od Narutowicza do Urzędu Miasta (boczna strona ratusza), miałyby zostać zamknięte dla ruchu. Będzie też możliwy skręt w prawo w Armii Krajowej przy zjeździe z Katedralnej, a odcinek Armii Krajowej do skrzyżowania z Łopuskiego będzie dwukierunkowy.

Plany te ogłoszono w minionym roku, a już za kilka tygodni zostaną zrealizowane. Szczegóły magistrat poda pod koniec tego tygodnia. Zapytaliśmy mieszkańców, czy takie zmiany i powolne wyprowadzanie ruchu z centrum to dobry pomysł.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Policealna Szkoła Medyczna w Kołobrzegu, zwana popularnie „Medykiem”, funkcjonuje już ponad 60 lat. Powstała jako miejsce kształcenia pielęgniarek na potrzeby placówek służby zdrowia w regionie. Jakiś czas temu kształcenia pielęgniarek zaprzestano. Jednak szkoła ciągle przygotowuje kadry, które w ochronie zdrowia są niezbędne. Są to takie zawody jak: opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy czy masażysta. Do „Medyka” wybrał się Mariusz Wolański, który rozmawiał z nauczycielami zawodu, a także z uczącą się tam młodzieżą.

materiał Mariusza Wolańskiego

Ponad pół roku działa w Kołobrzegu wyremontowane targowisko. Infrastruktura i hala kosztowały 8 milionów złotych, warunki sprzedaży i kupna są korzystniejsze niż poprzednio, ale równocześnie wzrosły ceny dzierżaw i zmieniła się struktura sprzedających. Mniej jest prawdziwych rolników, zupełnie zniknęli mali producenci nowalijek. Dlaczego?Jak mówią - nie stać ich na „zaporowe” ceny dzierżaw na targowisku narzucone przez miasto.

Za darmo przez jeden dzień rolnicy mogą sprzedawać swoje towary na parkingu, 100 metrów od targowiska, ale - jak oceniają - to złe miejsce do handlu.

materiał Jarosława Banasia

„Otwarta Antena”: Sandra Kielnik-Kałużna

Radna Rady Miasta, klub radnych Wspólnota Samorządowa, członkini Nowej Lewicy Sandra Kielnik-Kałużna, była gościem Jarosława Banasia w audycji „Otwarta Antena”. W rozmowie przedstawiła sposób realizacji swoich wyborczych obietnic, związanych z dzielnicą Zachodnią Kołobrzegu.

„Otwarta Antena”: Sandra Kielnik-Kałużna

„Słownik na fali”: dr Sebastian Żurowski i Jarosław Banaś

W najnowszym wydaniu „Słownika na fali” dywagacje i definicje słów: „czytelnictwo”, „szpieg” oraz „nawalony”. C one znaczą?

„Słownik na fali”: dr Sebastian Żurowski i Jarosław Banaś