fot. UM Szczecinek
Jak walczyć o zieleń, jak przekonywać włodarzy większych i mniejszych miast, żeby odeszli od tzw. betonozy i nie ograniczali się jedynie do sadzenia kwiatów w donicach, czy na klombach? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w czasie środowych "Wieczornych spotkań".

Dlaczego tak ważna jest zieleń w przestrzeni miejskiej? O tym Robert Łysiak z białogardzkiej fundacji Zielono Nam.

materiał Renaty Pacholczyk

Drzewa w przestrzeni publicznej są bardzo ważne. Wojciech Subalski - koszaliński architekt i współtwórca podcastu "Morze Architektury", tak mówi o ich znaczeniu i o tym dlaczego postanowili nagłośnić ten temat:

materiał Katarzyny Kużel

Więcej zieleni będzie m.in. w centrum Szczecinka. Miniaturowe klony, laurowiśnie i inne nasadzenia pojawiły się na Placu Wolności. Posadzono cztery drzewa i postawiono skrzynie z kwiatami. Do zasadzenia w kolejnych etapach pozostanie 12 drzew. W planach jest również posadzenie roślin przy ul. Bartoszewskiego i ul. Bohaterów Warszawy. Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że nasadzenia w centrum miasta wpływają pozytywnie na wygląd deptaka.

materiał Mateusza Sienkiewicza

Na wsi, wydawałoby się, zawsze jest dużo zieleni i jeśli tylko mieszkańcy dbają o swoje obejścia, to powinno być ładnie i estetycznie. W praktyce nie jest to jednak takie proste, bo wspólnej przestrzeni do zagospodarowania jest na ogół sporo, a fundusze zawsze są za małe. Artur Rynkun, sołtys Bukówka w gminie Tychowo stara się rozwiązać ten problem, zachęcając mieszkańców do wspólnej pracy, m.in. przy utrzymaniu boiska i terenu wokół niego.

materiał Joanny Lejtan