fot. pixabay.com
W jednym z serwisów z ofertami pracy wystartowała kampania „Zawód po 50-tce”, która porusza problemy "silversów" (jak się ładnie nazywa takie osoby) na rynku pracy. Jak rynek pracy reaguje na osoby 50+?

Czy przekraczając wiek 50 lat trudniej jest znaleźć lub zmienić pracę? Czy doświadczenie jest ważniejsze niż zbliżająca się emerytura? Z takimi pytaniami na ulice Koszalina wybrała się Katarzyna Chybowska.

materiał Katarzyny Chybowskiej

Osoby w wieku 50+ zwykle miały spore trudności ze znalezieniem pracy. - Ale to się zmieniło, odkąd mamy rynek pracownika - podkreśla Henryk Kozłowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Mało tego, za pośrednictwem urzędu nierzadko pracę znajdują emeryci.

materiał Joanny Lejtan

Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że tzw. silversi szukają pracy średnio o pół roku dłużej niż osoby młodsze, a aż 9 na 10 ich aplikacji o pracę pozostaje bez odpowiedzi. Czy faktycznie jest tak źle? Czy ciężko jest znaleźć pracę po 50. roku życia? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedziała Diana Sinkiewicz, prezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

materiał Tomasza Trana

50-latkowie wiedzą, że ich wiek jest atutem i z powodzeniem mogą się realizować zawodowo. Dzieci mają odchowane, mają doświadczenie i więcej czasu na samorealizację i rozwój. Jaka jest więc ich sytuacja na rynku pracy? Mówi Agnieszka Marczak, psycholog i dyplomowany trener biznesu.

materiał Beaty Góreckiej