fot. Krzysztof Klinkosz/prk24
Instytut Pamięci Narodowej zorganizował nietypowe lekcje historii. Przeprowadzono je w celach byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Koszalinie.

Jak zaznaczył Rafał Semołonik z koszalińskiej delegatury IPN zajęcia, odbywające się w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mają przybliżyć młodzieży postaci uczestników polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

- Walka o naszą wolność nie ustała wraz z zakończeniem II wojny światowej. Weszła w drugi etap. Ludzie zaczęli konspirować i walczyć z nowym okupantem, już sowieckim - tłumaczył.

Dla młodzieży ze szkół regionu przygotowano wykład o żołnierzach wyklętych, a także specjalną wystawę, na której można zobaczyć uzbrojenie żołnierzy podziemia niepodległościowego, ich umundurowanie i przedmioty codziennego użytku. - Jest także umundurowanie milicji obywatelskiej z połowy lat czterdziestych ubiegłego wieku - dodał Rafał Semołonik.

- O żołnierzach wyklętych trzeba pamiętać, ich losy stanowią historię naszego państwa - podkreślali uczestnicy lekcji.

Lekcje zaplanowane są także na jutro. Jutro też, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na budynku, gdzie niegdyś mieściła się placówka Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Jedności w Koszalinie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ofiary reżimu komunistycznego.

kk/zas

Posłuchaj

Rafał Semołonik, delegatura IPN w Koszalinie (cz.2) uczestnicy lekcji Rafał Semołonik, delegatura IPN w Koszalinie (cz.1)