fot. pixabay
W dzisiejszej audycji mówiliśmy o chorobach kręgosłupa i różnych sposobach ich leczenia.

Zespół dysfunkcyjno-bólowy kręgosłupa, podobnie jak nadciśnienie tętnicze czy też cukrzyca, stał się chorobą cywilizacyjną. Jak wskazują badania, ponad 80 procent Polaków skarży się na tego typu problemy.

Co wpływa na zły stan i bóle kręgosłupa? Na te pytania odpowiada fizjoterapeutka Katarzyna Kaczmarz. Udział w rozmowie wziął także jeden z pacjentów.

materiał Tomasza Trana

Zdrowy kręgosłup to podstawa, i choć to sformułowanie wydaje się banalne, to niestety jest prawdziwe. A dlaczego „niestety”? Ponieważ świetni jesteśmy z teorii dbania o niego, a gorzej z praktyką.

I właśnie o profilaktyce związanej z tą częścią naszego ciała Katarzyna Kużel rozmawiała z Justyną Horków - instruktorką pilatesu.

materiał Katarzyny Kużel

90 proc. operacji kręgosłupa można uniknąć stosując zabiegi terapii manualnej kręgosłupa, czyli chiropraktykę. Również w przypadku stawów obwodowych można całkowicie usunąć ból dzięki odpowiedniej znajomości wzajemnych powiązań w ludzkim organizmie

- W terapii manualnej nacisk kładzie się na prawidłową diagnozę, która jest kluczem do przeprowadzenia skutecznego zabiegu. W terapii manualnej eliminuje się źródło bólu, a nie tylko jego objawy - podkreślił Michał Leski, chiropraktyk, terapeuta, kręgarz.

materiał Renaty Pacholczyk