fot.pixabay.com

W dzisiejszej audycji o kolędach opowiedzą ks. Remigiusz Szauer, wokalista Radosław Czerwiński i basista zespołu KABOOM oraz Kamil Szafran - dyrygent chóralny i pedagog, posłuchamy także fragmentów kolęd ukraińskich.

Oprócz tego, że wybrał drogę życiową w koloratce, zrobił doktorat z socjologii i pracuje ze studentami na Uniwersytecie Szczecińskim. Jego pasją jest zgłębianie historii polskiej muzyki i festiwali w czasach PRL-u. Ze słuchaczami Polskiego Radia Koszalin spotyka się regularnie w audycji Kołozwrotek. Ks. Remigiusz Szauer odpowiedział Arkowi Wilmanowi na towarzyszące nam w audycji pytanie.

materiał Arkadiusza Wilmana

Kamil Szafran to świetny dyrygent, który rozśpiewuje najmłodsze pokolenia koszalinian, prowadzi chóry dziecięce i młodzieżowe w Pałacu Młodzieży, jaka jest jego ulubiona kolęda?

materiał Beaty Góreckiej

O wspólnym śpiewaniu kolęd podczas świąt a także o swojej ulubionej kolędzie i związanej z nią historią Tomaszowi Tranowi opowiedział Radosław Czerwiński z Centrum Kultury 105 w Koszalinie, wokalista i basista zespołu KABOOM.

materiał Tomasza Trana

Kolędowanie to integralna część obchodów świąt Bożego Narodzenia, także w Ukrainie, głęboko zakorzeniona w bogatej kulturowej i religijnej tradycji kraju. Na Ukrainie kolędy opiewające Narodzenie Chrystusa pojawiają się już w XI wieku, ale te najstarsze, ludowe szczedriwki o bogatej symbolice wywodzą się jeszcze z tradycji przedchrześcijańskiej. A w czasie wojny śpiewane są Modlitwy o Pokój.

Anna Winnicka zapytała Irynę Januszek o to, jaka jest jej najpiękniejsza kolęda.

materiał Anny Winnickiej