
13 grudnia prezydent Andrzej Duda powołał rząd Donalda Tuska. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezes Rady Ministrów, wicepremierzy oraz ministrowie złożyli wobec prezydenta przysięgę i odebrali akty powołania. W nowym rządzie znaleźli się politycy z regionu. Oto ich sylwetki.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk urodziła się 20 stycznia 1984 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia pedagożka i filozofka, doktorat z filozofii ukończyła w Katedrze Filozofii Społecznej i Politycznej w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zanim zaangażowała się politycznie, była badaczką społeczną i działaczką na rzecz praw kobiet, nauczycieli, pracowników, a także wolontariuszką na oddziale hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i nauczycielką akademicką.
Jako posłanka na Sejm IX kadencji pracowała w Komisji Polityki Społecznej i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Korzystając z mandatu poselskiego angażowała się w pomoc bezprawnie zatrzymywanym podczas protestów obywatelom. Wspierała protestujące osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w walce o godne świadczenia i prawo do podejmowania pracy.
Inicjatorka powołania w IX kadencji Sejmu Parlamentarnego Zespołu ds. Sytuacji Kobiet na Rynku Pracy, zaangażowana w przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w pracy i działalność na rzecz poprawy warunków pracy w zawodach sfeminizowanych. Stawała w obronie matek otrzymujących zaniżone wynagrodzenia po powrocie z urlopu macierzyńskiego.
W wyborach do Sejmu w 2023 roku zdobyła mandat z okręgu gdyńsko-słupskiego.
Katarzyna Kotula - minister ds. równości

Urodziła się 1 lutego 1977 r. Była posłanką minionej kadencji Sejmu, startowała z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu szczecińskim. W tegorocznych wyborach z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z okręgu gdańskiego z listy Nowej Lewicy.
Katarzyna Kotula jest magistrem filologii angielskiej, specjalistką prawa polskiego i międzynarodowego z zakresu praw reprodukcyjnych.
Współpracuje z najważniejszymi środowiskami prokobiecymi w Polsce. Liderka grupy ds. aborcji w ramach Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem. Jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz Gryfińskiego Strajku Kobiet. Organizatorka protestów, happeningów, debat związanych z obroną praw człowieka, praw kobiet i ofiar pedofilii w Kościele.
Współzałożycielka Komitetu Społecznego „Jesteśmy”, zabiegającego o wprowadzenie i stosowanie w Polsce Konwencji ONZ dotyczącej Osób z Niepełnosprawnościami.
Sławomir Nitras - minister sportu i turystyki

Urodził się 26 kwietnia 1973 roku. Politolog i polityk, poseł na Sejm V, VI, VIII, IX i X kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, w latach 2014–2015 główny doradca premier Ewy Kopacz.
Ukończył studia w zakresie politologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1997–1998 pracował jako asystent w Instytucie Politologii i Filozofii US. Od 1998 do 1999 był dyrektorem gabinetu Wojewody Koszalińskiego. W latach 1999–2002 zasiadał w zarządzie Koszalińskich Kopalni Surowców Mineralnych „Kruszywa Koszalin” S.A. Kolejne trzy lata zajmował się prowadzeniem prywatnej działalności gospodarczej.
W wyborach parlamentarnych w 2005 i 2007 uzyskiwał mandat poselski w okręgu szczecińskim na Sejm V i VI kadencji jako kandydat PO. Podczas obu kadencji był członkiem Komisji Skarbu Państwa, w VI kadencji pracował także w Komisji Gospodarki oraz Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego w okręgu gorzowskim z pierwszego miejsca na liście.
W wyborach parlamentarnych w 2015 roku uzyskał mandat posła VIII kadencji. Został przewodniczącym Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, pracował też w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku kandydował do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 78 513 głosów, co było najlepszym wynikiem indywidualnym w okręgu.
Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku był koordynatorem akcji Obywatelskiej Kontroli Wyborów, w tych samych wyborach został ponownie wybrany na posła, zdobywając 90 720 głosów. W Sejmie X kadencji zasiadł w Komisji Spraw Zagranicznych.
Barbara Nowacka - minister edukacji

Barbara Nowacka urodziła się 10 maja 1975 r. w Warszawie. Z wykształcenia jest informatyczką, ukończyła również studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.
Przewodnicząca partii Inicjatywa Polska, która od 2018 roku współtworzy Koalicję Obywatelską. Posłanka na Sejm RP IX i X kadencji wybrana w okręgu gdyńsko-słupskim. W IX kadencji Sejmu pracowała między innymi w Komisji Edukacji i Młodzieży oraz była wiceprzewodnicząca Podkomisji ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jest wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Pracowała także jako wolontariuszka w Telefonie Zaufania dla Kobiet założonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Dwukrotnie przewodniczyła Obywatelskiemu Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” liberalizującej ustawę antyaborcyjną. Była również członkinią Obywatelskiego Komitetu „Tak dla in vitro”. Jest współtwórczynią Campusu Polska Przyszłości – największego w Europie festiwalu społeczno-politycznego dla młodych aktywistów.
W 2016 roku znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers „Foreign Policy”, a w roku 2017 otrzymała wraz z komitetem „Ratujmy Kobiety” międzynarodową nagrodę „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir. W 2020 roku została uhonorowana francuskim odznaczeniem Narodowy Order Zasługi – czwartym odznaczeniem w hierarchii starszeństwa państwa.
Dariusz Wieczorek - minister nauki

Dariusz Wieczorek urodził się 23 maja 1965 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku organizacja i zarządzanie gospodarką turystyczną oraz prawo administracyjne i samorządowe.
W latach 1998-2001 był wiceprezydentem Szczecina. Sprawował też funkcję radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego II, IV i V kadencji. Był prezesem zarządu Energetyki Szczecińskiej, członkiem zarządu spółki akcyjnej Enea, a także dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa Enea Operator. Od 2019 roku jest posłem na Sejm RP.
W Sejmie IX kadencji był członkiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a także sekretarzem klubu parlamentarnego Lewicy. Jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy.
Arkadiusz Marchewka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Arkadiusz Marchewka urodził się 18 stycznia 1986 roku w Szczecinie. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Szczecińskim oraz zarządzanie na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Odbył studia doktoranckie z zakresu nauk ekonomicznych, uzyskując w 2016 na Uniwersytecie Szczecińskim stopień doktora nauk ekonomicznych
Był asystentem i pracownikiem gabinetu wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Witolda Jabłońskiego. W 2010 i w 2014 r. był wybierany na radnego Szczecina, pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej.
W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu szczecińskim z listy PO. Uzyskał mandat posła VIII kadencji i został członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie IX kadencji został m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Finansów Publicznych, wiceprzewodniczącym Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej i przewodniczącym Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego.
W wyborach w 2023 r. po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat poselski. Objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Radosław Lubczyk - ma zostać wiceministrem cyfryzacji

Radosław Lubczyk jest posłem trzecią kadencję. Startował do Sejmu w okręgu 40. z listy Trzeciej Drogi.
Parlamentarzysta ze Szczecinka jest lekarzem stomatologiem i żołnierzem. W 2004 roku ukończył Akademię Medycznej w Warszawie. Pięć lat później został absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Służył jako żołnierz zawodowy. Po powrocie do Szczecinka podjął praktykę jako stomatolog w prywatnych gabinetach w tym mieście oraz w Świdwinie. Został też prezesem Klubu Sportowego „Wielim” Szczecinek.
Stanisław Wziątek - ma zostać wiceministrem obrony

Stanisław Wziątek to polityk Nowej Lewicy. Był posłem na Sejm V, VI i VII kadencji. W latach 2001–2005 sprawował funkcję wojewody zachodniopomorskiego. Od listopada 2018 jest członkiem zarządu województwa zachodniopomorskiego.
Stanisław Wziątek w 1988 ukończył studia z zakresu wychowania obronnego na Wydziale Humanistycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim w 1994 oraz z nadzoru nad finansami samorządowymi w 1996 na Uniwersytecie Wrocławskim.
Dariusz Standerski - wiceminister cyfryzacji

Polityk był "jedynką" listy Nowej Lewicy w październikowych wyborach w okręgu pilskim. Mandatu jednak nie zdobył.
Od lat był dyrektorem ds. legislacji w Lewicy. Niedawno - wspólnie z Krzysztofem Gawkowskim - opracował analizę zatytułowaną "Cyfrowe państwo. Strategia dla Polski". Jak zapowiada - w ministerstwie chce zajmować się właśnie sprawami strategii cyfrowej.
Standerski to absolwent studiów doktoranckich, a wcześniej magisterskich z ekonomii (specjalność: ekonomia międzynarodowa) i prawa na Uniwersytecie Warszawskim.