fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
Wtorkowy wieczór to rozmowy o zdrowiu. A dziś o profilaktyce raka prostaty, ponieważ listopad to na całym świecie miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Na ten miesiąc przypada kampania Movember (tzw. Wąsopad).

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1,5 tys. mężczyzn, a na nowotwór prostaty ponad 15 tys. mężczyzn. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór gruczołu krokowego nie oznacza wyroku, natomiast rak jądra jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków - trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć.

Do darmowych badań zachęca fundacja Kapitan Światełko. Od 10 lat organizuje ona kampanię Mosznowładcy, w ramach której organizowane są badania w mobilnych punktach, które stawiane są najczęściej w galeriach handlowych - co roku w innych miastach. O akcji, a także o tym, czy z mężczyznami łatwo dyskutuje się o "tych sprawach", Tomasz Tran rozmawiał z Jakubem Kajdaniukiem - koordynatorem kampanii Mosznowładcy.

Tomasz Tran rozmawiał z Jakubem Kajdaniukiem, koordynatorem kampanii Mosznowładcy.

Statystyki mówią, że liczba nowotworów układu moczowego u mężczyzn w ostatnich latach rośnie. Urolog Marcin Chęciński zwraca uwagę na to, że wzrost dotyczy przede wszystkim wczesnej wykrywalności tych chorób, a to jest jak najbardziej pozytywne zjawisko. 

Rozmowa Joanny Lejtan z urologiem Marcinem Chęcińskim

Pacjenci onkologiczni na ogół niechętnie mówią głośno o swoim problemie, a mężczyźni z rakiem gruczołu krokowego chyba szczególnie. Zupełnie inne podejście ma Paweł Kużel, który chętnie i szczerze opowiada o swoich przeżyciach związanych z chorobą, również z myślą o innych, którym może to pomóc.

Joanna Lejtan rozmawiała z Pawłem Kużelem

Za nami męskie badania w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Mężczyźni „dekorowani” byli niebieskimi wstążkami z wąsami - to przypomnienie o akcji profilaktycznej Movember, która ma na celu wczesne wykrycie nowotworów jąder czy prostaty. Lekarze przekonują, że badanie jest praktycznie bezbolesne, a wczesne wykrycie raka daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie.

rozmowa Krzysztofa Klinkosza