fot. pixabay.com
Kwestie funkcjonowania obszarów chronionych, codzienność ochrony przyrody w Polsce, wyzwania, jakie stoją przed instytucjami za to odpowiedzialnymi, czy choćby odpowiednia promocja polskich działań w tym zakresie – to tylko część tematów poruszanych podczas konferencji „Ochrona przyrody w Polsce”.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, podkreśliła m.in., że Polska ma jeden z najwyższych w Europie odsetek obszarów chronionej przyrody: - Mamy ponad 100 lat doświadczenia, bazujemy na wiedzy naukowej i to od nas powinny się uczyć oraz czerpać z naszych doświadczeń inne państwa w Europie.

Jako przykład polskiej „specjalizacji” w ochronie przyrody wiceminister Małgorzata Golińska wymieniła m.in. dbałość o gatunki chronione. - W tym roku obchodzimy stulecie przywrócenia do natury żubra. Mało kto na świecie wie, że za ochroną żubra i jego przywróceniem jako gatunku zagrożonego wyginięciem stoi właśnie Polska.

Tomasz Pasierbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego podkreślił, że obecność parku narodowego w danym regionie to doskonała okazja do rozwoju turystyki. Jak wyliczył, każdego roku ponad 16 mln turystów łącznie odwiedza wszystkie parki narodowe w Polsce.

Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyznał, że bardzo ważną rolę w ochronie przyrody pełni również odpowiednia edukacja: - Przyszło do nas kilka maili, w których turyści prosili, abyśmy przenieśli niedźwiedzie w inne miejsca, bo nie chcą, aby te duże drapieżniki ich stresowały. Ludzie nie zdaję sobie sprawy, że dla niedźwiedzia przejście kilkudziesięciu kilometrów to żaden problem.

kk/kp

Posłuchaj

materiał Krzysztofa Klinkosza