fot. Sebastian Ferens/Polskie Radio Koszalin
W piątek w murach słupskiej uczelni świętowano powstanie Uniwersytetu Pomorskiego. Zwieńczeniem spotkania było oficjalne zawieszenie tablicy z nową nazwą uczelni

- Cieszę się, że mogę powitać państwa po raz pierwszy w murach Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Dzisiejsza uroczystość to przełomowe wydarzenie dla całej naszej społeczności akademickiej - powiedział profesor Zbigniew Osadowski, rektor Uniwersytetu Pomorskiego.

Profesor Osadowski podkreślił rolę pracowników uczelni w procesie powstawania uniwersytetu: - Ten sukces nie jest kwestią przypadku. To efekt ustalonej i konsekwentnie przez lata wdrażanej strategii. To także zasługa ciężkiej pracy całej społeczności akademickiej.

Piotr Müller, rzecznik rządu i słupski poseł PiS, który zabiegał o podniesienie rangi słupskiej uczelni, przypomniał, że droga do powstania uniwersytetu była możliwie jak najkrótsza: - Gdy kilka lat temu rozpoczynaliśmy współpracę z Akademią Pomorską, myśleliśmy o uniwersytecie, ale w perspektywie 10 lat. Na szczęście, dzięki tej trudnej pracy całej społeczności akademickiej, od 1 czerwca Słupsk ma uniwersytet.

Zdaniem rzecznika rządu, powstanie Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku jest bardzo ważne dla Słupska i regionu: - To nie tylko zmiana nazwy, ale też wielki prestiż dla uczelni i całego naszego regionu. Miasto uniwersyteckie to ważne wyróżnienie, a dla słupskiej uczelni to szansa, by stała się bardziej dostrzegalna na mapie akademickiej Polski i świata.

Uczelnia z Akademii Pomorskiej w Uniwersytet Pomorski w Słupsku, przekształciła się 1 czerwca.

Słupska uczelnia powstała w 1969 r. pod nazwą Wyższa Szkoła Nauczycielska. W trakcie wieloletniej działalności jej nazwa była kilkakrotnie zmieniana, co wynikało z wymogów formalnych i z poszerzania oferty edukacyjnej. Nazwę Akademia Pomorska w Słupsku uczelnia nosiła od 2006 roku.

Uniwersytet Pomorski prowadzi studia i badania w dziedzinach: humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz sztuki.

sf/pk/ar

fot. Sebastian Ferens/Polskie Radio Koszalin
fot. Sebastian Ferens/Polskie Radio Koszalin
fot. Sebastian Ferens/Polskie Radio Koszalin
fot. Sebastian Ferens/Polskie Radio Koszalin
fot. Sebastian Ferens/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

relacja Sebastiana Ferensa