- To bardzo ważny moment nie tylko dla Koszalina i Pomorza Zachodniego, ale także dla służb mundurowych całej Polski. Ustawa, którą przed chwilą popisałem, ma fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez formacje straży pożarnej, policji i straży granicznej, a tym samym dla ich przyszłości. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej stają się akademiami, co podkreśla ich dorobek naukowy. W Koszalinie natomiast powstaje Wyższa Szkoła Straży Granicznej - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Głowa państwa oceniła, że utworzenie wyższej uczelni w Koszalinie wpłynie na podniesienie jakości kształcenia strażników granicznych: - W Koszalinie od lat działał Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej - jedna z trzech i największa placówka szkolenia staży granicznej. Do tej pory ta formacja nie prowadziła jednak studiów wyższych. Pozyskiwała tych, którzy wykształcenie zdobyli na innych uczelniach. Dziś uzyskuje możliwość kształcenia kadr. Z całego serca gratuluję władzom ośrodka, rektorowi, kadrze, komendantowi głównemu straży granicznej i prezydentowi Koszalina. Dziękuję z całego serca tym osobom, które przyczyniły się do powstania tej uczelni. Wiem, że minister Paweł Szefernaker o to zabiegał.
Paweł Szefernaker: mówiono, że utworzenie uczelni w Koszalinie zajmie 2-3 lata. Cieszę się, że udało się to zrobić dużo szybciej
Wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker podkreślił, że prace nad powołaniem uczelni przebiegały w bardzo szybkim tempie: - To ważna uroczystość dla służb podległych MSWiA. Gdy 23 marca minister Mariusz Kamiński i minister Przemysław Czarnek podpisali list intencyjny mało kto się spodziewał, że dwa miesiące później ta ustawa będzie w Koszalinie podpisywana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Polityk podziękował osobom, które były zaangażowane w utworzenie uczelni: - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że proces legislacyjny został przeprowadzony tak szybko i ponad podziałami. Chciałbym podziękować generałowi Tomaszowi Pradze i komendantowi tego ośrodka Piotrowi Boćko. Nie wszyscy w tę koncepcję wierzyli. Niektórzy mówili, że na jej realizację trzeba 2-3 lat, a komendant Boćko mówił: „Zrobimy to w pół roku”. Dziękuję panie komendancie za serce, które wspólnie z pracownikami tego ośrodka włożył pan w to, by ta uczelnia powstała.
Paweł Szefernaker nawiązał także do wizyty w Koszalinie, którą 14 maja 2009 roku złożył prezydent Lech Kaczyński: - Prezydent odwiedził wówczas niemal te same miejsca, co dziś prezydent Duda. Mawiał on, że silne Pomorze to polska racja stanu. Dziś region koszaliński, który reprezentujemy w parlamencie z minister Małgorzatą Golińską i posłem Czesławem Hocem, to jeden wielki plac budowy. Powstaje wiele inwestycji, które komponują się z edukacją. Wypełniamy w ten sposób testament prezydenta Kaczyńskiego.
płk SG dr Piotr Boćko: utworzenie uczelni to dla naszej formacji wielki zaszczyt i prestiż, ale też zobowiązanie
Płk SG dr Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie podkreślił, że powołanie uczelni to zaszczyt dla całej formacji: - Edukacja stanowi dobro powszechne, a dla społeczeństwa jest siłą, która je scala. Dzisiejsza uroczystość to dla naszej formacji wielki zaszczyt i prestiż, ale także zobowiązanie. Mam świadomość, że ten zaciągnięty kredyt zaufania będziemy spłacać, udowadniając, że dzisiejsza decyzja pozwoli nam nie tylko rozwijać się, ale też zaspokajać podstawowe potrzeby społeczeństwa.
ap/ik/ar/zn