fot. Marcelina Marciniak/Polskie Radio Koszalin
W placówce przy ulicy Dworcowej cudzoziemcy będą otrzymywać wsparcie m.in. w nauce języka polskiego czy załatwianiu formalności urzędowych. Nie będzie to punkt stałego pobytu.

Ks. Łukasz Bikun, dyrektor diecezjalnego Caritas, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że utworzenie centrum to de facto jedynie zmiana nazwy i siedziby, ponieważ Caritas wspiera uchodźców od lat: - Takie działania prowadziliśmy jeszcze przed wojną w Ukrainie. Oferowane przez nas wsparcie obejmuje: naukę języka polskiego, porady prawne, doradztwo zawodowe, pomoc psychologiczną. Będziemy się też starali się tworzyć pomost między mieszkańcami a uchodźcami, by im pokazać naszą kulturę, ale koszalinianom przedstawić ich dorobek.

Barbara Grygorcewicz, posłanka KO z Koszalina podkreśla, że to normalne działanie pomocowe dla osób zaczynających życie od nowa w innym kraju: - Zmieni się nazwa i źródło finansowania tej placówki. Ale nie jest to sprawa polityczna. Nie jest to też hostel czy jakiś obóz dla uchodźców. To po prostu instytucja, która pomaga w sprawach prawnych, zatrudnienia i innych, które są ważne dla człowieka, który znalazł się w obcym kraju. Wszędzie funkcjonują takie placówki i Polacy, którzy są np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii z ich pomocy korzystają.

W Koszalinie przebywa legalnie kilka tysięcy obcokrajowców, głównie uchodźców wojennych z Ukrainy. Tu pracują i płacą podatki. Posłowie PiS Marek Gróbarczyk oraz Czesław Hoc złożyli jednak w tej sprawie interpelację poselską. - Zapytaliśmy, czy były konsultacje społeczne w sprawie utworzenia takich centrów w Koszalinie i Szczecinie. Zdziwiło nas także to, że są już dwa pilotażowe centra w Wielkopolsce i woj. opolskim. Dlaczego więc tworzy się 49 centrów integracji w całej Polsce?

Centrum Integracji Cudzoziemców będzie działać w budynku przy ulicy Dworcowej, gdzie obecnie znajduje się Pracownia Pozarządowa (ta zostanie przeniesiona do siedziby przy ul. Podgórnej). Remont budynku ma zacząć się w pierwszej połowie roku.

Projekt tworzenia CIC realizowany jest i w 90 proc. finansowany z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI), ustanowionego przez Unię Europejską na lata 2021-2027.

mm/ar

Posłuchaj

materiał Marceliny Marciniak