fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
Podczas największego festiwalu podróżniczego w Europie przez trzy dni kilkutysięczna publiczność ogląda setki prezentacji z całego świata. Tegoroczna edycja Kolosów jest jubileuszowa, więc wyjątkowa.

Jarosław Rochowicz na antenie Polskiego Radia Koszalin rozmawiał z uczestnikami imprezy.

Dariusz Grochal - autor książki „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928”

Dariusz Grochal opowiedział o bohaterze książki – Jerzym Jelińskim, słynnym polskim podróżniku. - Jeliński od dziecka marzył o podróży dookoła świata, w pewnym momencie uciekł z tego powodu z domu. Wszystko zaczęło się jednak od ogłoszenia w gazecie zamieszczonego przez Eugeniusza Smosarskiego, brata znanej aktorki Jadwigi Smosarskiej, który poszukiwał kompanów do rowerowej wyprawy wokół świata. Ostatecznie zdecydowali się, ze pojadą samochodem - Fordem T - wyjaśnił.

W ekspedycji uczestniczyli ostatecznie czterej podróżnicy - Jerzy Jeliński, Eugeniusz Smosarski, Bruno Brettschneider i Jan Ława. Do mety dojechał jedynie Jeliński. O kulisach podróży opowiedział na antenie PRK Dariusz Grochal.

Dariusz Grochal, autor książki „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928”
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Kamila Kielar - członkini Rady Kolosów

Kamila Kielar przyznała, że wybór laureatów kategorii „Podróż roku” jest trudnym zadaniem. - To jest niesamowite wyzwanie, bo podróże z czasem się zmieniają, tak jak sposób w jaki patrzymy na świat. Nie ma tu jasnych kryteriów oceny.

Jak podkreśliła, ważne jest, aby współczesna narracja podróżnicza ukazywała także problemy, z jakimi boryka się odwiedzane przez podróżników środowisko. - Dzieje się za dużo, żeby to ignorować; udawać, że tego nie ma.

Kamila Kielar, członkini Rady Kolosów
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Krzysztof Story - dziennikarz, podróżnik

- Na Kolosach pojawia i przeplata się wiele ciekawych opowieści. Bardzo dużo rozmów dzieje się także w kuluarach - przekazał Krzysztof Story, dziennikarz i prelegent.

- Moim zdaniem nagradzanie mądrych opowieści, ciekawych wyczynów i dobrej pasji nie jest niczym złym. Przed chwilą opowiedziałem historię o ochronie środowiska. Jeśli zainspiruje ona słuchających ją młodych ludzi, to pozostaje się tylko cieszyć - powiedział.

Krzysztof Story - dziennikarz, podróżnik
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Leszek Cichy - polski himalaista, członek Kapituły Kolosów

Leszek Cichy mówił o zmianach, jakie zaszły w Kolosach na przestrzeni lat. - Z pozycji członka kapituły bardzo wyraźnie je widać. Na ogromny plus, szczególnie z perspektywy widza, należy ocenić przygotowanie i pokazy prezentacji. Są one bardziej plastyczne - stwierdził.

Leszek Cichy mówił także o przyszłości polskiego himalaizmu.

Leszek Cichy, polski himalaista, członek Kapituły Kolosów
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Kpt. Krzysztof Baranowski – żeglarz, członek Honorowej Kapituły Kolosów

- Niestety komercjalizacja i łatwość dostępu do jachtów paradoksalnie spowodowały, że żeglarstwo zostało na swój sposób ograniczone. Poupadały kluby, nie ma sponsoringu. Można to szczególnie zauważyć na targach żeglarskich, które zaczynają być targami motorówek - powiedział kapitan Krzysztof Baranowski pytany o stan współczesnego żeglarstwa w Polsce.

Podkreślił natomiast, że konkurencja na Kolosach w kategorii „Żeglarstwo” jest silna. - Jest na kogo głosować.

Kpt. Krzysztof Baranowski, żeglarz, członek Honorowej Kapituły Kolosów
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Janusz Janowski - pomysłodawca i dyrektor Kolosów

Janusz Janowski zapewnił w rozmowie z Jarosławem Rochowiczem, że forma spotkań po pandemii powróciła do normy. - Widać to po ilości zgłoszeń, ale też sposobu komunikacji podczas imprezy - stwierdził.

Dyrektor Kolosów także przyznał, że poziom prezentacji na imprezie w ostatnich latach zdecydowanie się polepszył. - To są naprawdę świetne pokazy. Szczególnie poprawiły się pokazy z podróży do jaskiń. Kiedyś na zdjęciach wyglądały one po prostu mrocznie. Dzisiaj, dzięki odpowiedniemu sprzętowi, to jest całkiem inny, magiczny świat - podkreślił.

Janusz Janowski, pomysłodawca i dyrektor Kolosów
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Marcin Korzonek – uczestnik Kolosów

- Kolosy są wyjątkowe. Można poznać tu nie tylko bardzo dużo wyjątkowych ludzi, ale zainspirować się i znaleźć kolejny cel podróży - podsumował imprezę Marcin Korzonek.

Marcin Korzonek, uczestnik Kolosów
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin